Darius Kuolys : Kam paklusti – prezidentui ar įstatymui? – regis, „didžiausias iššūkis”, tekęs generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui, kai prezidentas ėmėsi savo aplinkos „patikros” bylos.

Darius Kuolys

Kam paklusti – prezidentui ar įstatymui? – regis, „didžiausias iššūkis”, tekęs generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui, kai prezidentas ėmėsi savo aplinkos „patikros” bylos. 🙂

Balandžio 15-ąją BNS pranešė:
„Praėjusią savaitę VSD kreipėsi į Generalinę prokuratūrą (GP) prašydamas pateikti vertinimą, ar „pranešėjo apklausa vykdant tyrimą dėl galimo įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo gali būti vertinama kaip neigiamo poveikio darymas“.”

Balandžio 22-ąją Prezidento komunikacijos grupė paskelbė – tarp „didžiausių prokurorams tenkančių iššūkių” prezidentas su generaliniu prokuroru aptarė, ką daryti su jau metus veikiančiu Pranešėjų apsaugos įstatymu:

„Susitikimo metu buvo aptarta nuo 2019 m. pradžios įsigaliojusio Pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo patirtis. Šalies vadovas domėjosi, kokių veiksmų imasi Generalinė prokuratūra, kad būtų užtikrinta pranešėjo apsauga ir apsaugotas jo konfidencialumas, taip pat kad nebūtų piktnaudžiaujama pranešėjo statusu ir apgintas valstybės interesas.”
https://www.lrp.lt/…/prezidentas-aptare-didziausius-p…/33995

Prisiminkime, VSD ir BNS minima „įslaptinta informacija” – tai informacija apie galimą antikonstitucinį, kriminalinį veikimą: žodiniu įsakymu ir žodiniu nurodymu vykdytą daugiau nei šešiasdešimties Lietuvos kultūros, mokslo, verslo žmonių „patikrą”. Žmonių, kurių paramos būsimuose prezidento rinkimuose dar tik ketino prašyti pilietis Gitanas Nausėda.
Prezidento komunikacijos grupės minimas „piktnaudžiavimas pranešėjo statusu” – tai, regis, VSD pareigūno, turėjusio vykdyti galimai neteisėtą žodinį vadovo nurodymą, pilietinis veiksmas, nuo kurio generalinis prokuroras paragintas „apginti valstybės interesą”.

Užuojautos generaliniam prokurorui, susidūrusiam su šitokiu iššūkiu. 🙂

Ir ištrauka iš Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo:

„11 straipsnis. Prokurorų statusas ir nepriklausomumas
[…]2. Atlikdamas savo funkcijas, prokuroras yra nepriklausomas nuo kitų valstybės valdžios institucijų, pareigūnų, politinių partijų, politinių ir visuomeninių organizacijų ir kitų asmenų ir klauso tik Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų.

3. Prokurorams negali būti daromas joks politinis, ekonominis, psichologinis, socialinis spaudimas ar kitoks neteisėtas poveikis, kurie galėtų turėti įtakos jų priimamiems sprendimams, asmenims draudžiama duoti prokuratūrai įstatymuose nenustatytų pavedimų ar įpareigojimų arba kitaip kištis į prokurorų veiklą.

4. Mėginimas paveikti prokurorą siekiant, kad jis priimtų neteisėtą sprendimą, yra kišimasis į prokuroro veiklą ir užtraukia atsakomybę pagal įstatymus.”

Roberto Dačkaus, prezidentūra, nuotrauka

Facebook komentarai
});}(jQuery));