Darbo partijos pirmininkės pavaduotoja G. Markovičienė: Dar viena valdžios abrakadabra

Darbo partijos pirmininkės pavaduotoja G. Markovičienė: Dar viena valdžios abrakadabra

Naujoji valdančioji koalicija toliau stebina savo originaliomis, tačiau neįgyvendinamomis idėjomis. Šįkart taikiniu pasirinkta „Sodra“, kurios likimas po tokių pasamprotavimų tapo dar labiau neaiškus.

 

Vyriausybė paskelbė ketinanti sudaryti „Sodros“ rezervinį fondą, kuriame būtų kaupiamos lėšos pensijoms ir išmokoms mokėti, kai „Sodros“ biudžete pritrūksta pinigų. Tiesa, tą padaryti įpareigojo dar praėjusios kadencijos Seimas, tačiau Vyriausybė turi teisę atkreipti naujojo Seimo dėmesį, kad tai – utopija.

 

Plane numatoma, kad rezervinis fondas bus kaupiamas iš „Sodros“ biudžeto pertekliaus ir iš investavimo gautų pajamų, o čia esančios lėšos galės būti didinamos investuojant į ES šalių, jų centrinių bankų, Europos centrinio banko ar tarptautinių finansinių organizacijų obligacijas. Tačiau, pavyzdžiui, pernai „Sodros“ pajamos išlaidas viršijo tik apie 2,5 mln. eurų. Tad apie kokį rezervą galima svajoti, turint mintyje, kad jos skola siekia 3,9 mlrd. eurų (iš jų apie 3,6 mlrd. eurų – Vyriausybei, 300,3 mln. Eurų – komerciniams bankams)?

 

Pašnekėjęs apie rezervą, Ministrų Kabinetas dabar jau prabilo, kad Vyriausybė „Sodrai“ skolina 550,7 mln. eurų – pinigų srautams subalansuoti ir skoliniams įsipareigojimams dengti. Mat šiemet ji turi grąžinti 88,5 mln. eurų bankams ir 462,2 mln. eurų Vyriausybei. Štai jums ir rezervas.

 

Tačiau juokingiausia yra visa šita abrakadabra. 462,2 mln. Eurų Vyriausybė „Sodrai“ skolins tam, kad „Sodra“ tuos pinigus grąžintų… Vyriausybei. O po to tuos anksčiau pasiskolintus 462,2 mln. Eurų grąžintų 2027 m. pabaigoje. Kažkoks absurdas. Pinigų perdėjimas iš vienos valstybės kišenės į kitą. Ar jūs pasijuntate turtingesni, kai 100 eurų perdedate iš kelnių kišenės į švarko? Valstybė kažkodėl taip elgiasi ir turbūt jaučiasi turtingesnė.

 

Grįžtant prie „Sodros“ rezervo. Aišku, dabartinės valdžios negalima kaltinti, kad apie jį nebuvo susimąstyta 2007-aisiais, kai „Sodros“ biudžete buvo milijardinis perteklius. Dabar jau šaukštai po pietų. Pirma reikia grąžinti „Sodros“ skolas. Tačiau kažkodėl „valstiečiai-žalieji“ pamiršo apie tai, kaip prieš rinkimus buvo žadėję tą „Sodrą“ gelbėti. O gelbėjimo planas buvo labai paprastas – nebepervesti „Sodros“ pinigų į privačius pensijų fondus, paliekant privatų pensijų kaupimą savanoriams: kas nori, tas tegul savus pinigus ir atsideda ateičiai. Tai būtų labai veiksminga. Vien iki 2012-ųjų „Sodra“ privatiems fondams padovanojo per 4 mlrd. litų. Naujausių skaičių nepavyko rasti, tačiau turint mintyje, kad dabar į žmonių, savanoriškai į fondus pervedančių papildomus pinigus, sąskaitą valstybė perveda papildomų lėšų, suma turėtų susidaryti įspūdinga. Tai būtų pati veiksmingiausia priemonė naikinant „Sodros“ skolą.

 

Privačių pensijų kaupėjai aiškina, kad turi teisę rūpintis labiau garantuota ateitimi. Jie teisūs. Bet tegul tai daro savais įnašais, o ne „Sodros“ PINIGAIS. Ir ne tik dėl milžiniškos jos skolos. Visų pirma, tai yra nesąžininga esamų pensininkų atžvilgiu. Juk jie dirbdami nesinaudojo jokiais fondais ir buvo solidarūs tuometinių senjorų atžvilgiu. Tai kodėl dabar dėl to turėtų kentėti? Jei mūsų tėvai ar seneliai jaunystėje buvo solidarūs su savo tėvais bei seneliais, tai ir dabartinė karta turi būti tokia. Deja, rinkimai praėjo ir politikai apie tai nebekalba. Įdomu, ar pamiršo, ar lobistų įtaka privertė tai pamiršti? Tikėkimės, prisimins, kai vėl bus prabilta apie „Sodros“ rezervo kaupimą.

 

Darbo partijos pirmininkės pavaduotoja Gitana Markovičienė

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: GIEDRĖ RAIŠIENĖ, DARBO PARTIJA

Facebook komentarai
});}(jQuery));