D.Grybauskaitė prisipažino, kad dengė E.Masiulio ir „MG Baltic“ nusikaltimus

Grybukaras

Grybukaras

D.Grybauskaitė prisipažino, kad dengė E.Masiulio ir „MG Baltic“ nusikaltimus

Aurimas Drižius

Grybukaras

Vakar prezidentė paskytė naujus LRT tarybos narius, kurie turi prižiūrėti, kad LRT nebuvo jokios Grybauskaitės kritikos. Vienas naujųjų prievaizdų – specialias prezidentės ir VSD užduotis vykdantis Tomas Balžekas (nuotr. centre), 15min.lt savininkas. Šis portalas nuolat gauna VSD pažymas apie prezidentės kritikus ir juos skelbia kaip savo „žurnalistinius tyirmus“

 

Vakar nusikalstama teroristinė  organizacija Valstybės saugumo departamentas (VSD) išplatino savo ataskaitą apie koncerno „MG Baltic“ nusikalstamą veiklą. Kodėl ši organizacija teroristinė? Nes už kyšius organizavo neteisėtą užsienio šalių piliečių laikymą ir kankinimą Lietuvoje specialiai tam pastaytame CŽV kalėjime – tai pripažino net JAV Senato Žvalgybos komitetas. Iki šiol nė vienas VSD vadovų, organizavusių šiuos labai sunkius nusikaltimus, nėra patrauktas atsakomybėn.

Tiesa, Vilniuas apygardos teismas jau nuordė pradėti VSD šefo Dariaus Jauniškio baudžiamąjį persekiojimą dėl piktnaudžiavimo tarnyba – jis prirašė nesąmonių savo grėsmių vertinimo ataskaitoje ir apšmeižė piliečius Zigmą Vaišvilą ir Audrių Naką.

Paaiškėjo, kad VSD jau nuo beveik 14 metų sekė ir įrašinėjo šio koncerno vadovų pokalbius ir puikiai žinojo apie nusikalstamus šio koncerno veiklos metodus.

Neabejoju, kad nurodymą VSD tik dabar pateikti šią pažymą visuomenei davė vyriausioji ginkluotų pajėgų vadė Dalia Grybauskaitė, kuriai VSD atsiskaito ir vykdo jos tiesioginius nurodymus. Neabejoju ir tuo, kad tai toks banalus prezidentės kerštas E.Masiuliui, kuris paviešino jos nurodymus tramdyti žiniasklaidą, o taip pat ir bandymas išskalauti savo mundurą – ne veltui VSD surašė ten tokio „skaliko“ Tomo Dapkaus „matą“, besikalbant su savo draugais. Kad žmogus keikiasi rusiškai, reiškia, jis nedoras ir nevertas pasitikėjimo.

Tačiau nurodydama paviešinti VSD ataskaitą prezidentė apnuogino ir save – paaiškėjo, kad VSD puikiai žinojo, kad „MG Baltic“ vadovai nuolat darė nusikaltimus, tačiau tokia įstaiga, kaip VSD nieko nedarė, kad juos ištirtų ir perduotų teismui.

Todėl akivaizdu, kad E.Masiulis ir „MG Baltic“ turėjo prezidentės „stogą“ teisėsaugoje, ir todėl taip drąsiai elgėsi.

Tai vakar patvirtino ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas : „Visuomenei bus atskleista visa informacija, kuri buvo kaupiama daugybę metų, t. y. daugiau negu 10 metų buvo kaupiama, apie neteisėtą įtaką, nedeklaruotą. Kada niekam neatskaitingi, niekieno nerinkti žmonės tenkino savo asmeninius poreikius visų Lietuvos piliečių sąskaita. Kada korumpavo politikus, šantažavo, netgi, galbūt, siekė įtraukti į svarbiausias valstybės institucijas, deleguoti savo žmones: prokuratūra, teismai, ministerijos – tikrai įspūdingas sąrašas. <…> Noriu pasakyti, kad visuomenė gaus visą informaciją. Aš esu šalininkas, kad visi 149 lapai, kuriuos mes dabar parašėme, būtų prieinami visuomenei. Kad tiek žurnalistai, tiek politologai galėtų daryti savo įžvalgas“, – atskleidė V. Bakas.

 Tiesa, V.Bakas paskubėjo nuraminti, kad visos jo komisijos išvados bus suderintos su Dalia Grybauskaite ir jokie nemalonumai jai negresia.

Tiesa, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime seniūnas Remigijus Žemaitaitis mano, kad VSD pažymos rimtai vertinti negali. „Nuo 2004-ųjų renkama medžiaga, o dabar yra 2018 metų gegužės 7 diena ir būtent Spaudos atgavimo dieną žiniasklaida lepinama tokia medžiaga. Tai vienas abejotinas dalykas. Kiekvienais metais VSD apie įmones, apie verslo struktūras teikia ataskaitas, kokią įtaką jos gali turėti politikams, nacionaliniam saugumui ir pan. […]

Jeigu ta medžiaga dabar buvo atiduota komitetui [Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) – LRT.lt] ir dabar viešinama, tai ji visiškai nulinė, nereikšminga ir niekam tinkama, nes VSD nematė grėsmės, kad tai gali būti kažkoks poveikis valstybei, per 15 metų nė vieno premjero ir prezidento apie tai neinformavo ir ataskaitoje to nebuvo“, – kalbėjo R. Žemaitaitis. 

Jis šį dokumentą vadina parodija. Pasak jo, nieko nenustebintų, jeigu po 10 metų pasirodytų panaši informacija apie Ramūno Karbauskio valdomą „Agrokoncerną“. 

 

Vien ko vertas tas VSD paminėtas epizodas, kai ‚Lietuvos geležinkeliai“ sumokėjo beveik milijoną litų LNK televizijai už tai, kad ji neviešintų kažkokio kompromato.

Atrodo, kad VSD raštas parlamentarams buvo skirtas tik tam, kad sumaišyti su žemėmis LNK „torpedą“ Tomą Dapkų.

Nors VSD teigia, kad šio žurnalisto veikla primena šantažą, tačiau kažkodėl pabrėžia, kad nė viena iš pažymoje nustatytų veiklų neturi nusikalstamos veiklos požymių.

VSD sako, kad, T. Dapkus tapo „MG vadovų interesams atstovaujančiu tarpininku, kuris ne tik mezga ryšius su politikais bei valstybės pareigūnais, bet ir renka sau ir koncernui naudingą informaciją, ją vėliau panaudodamas kaip manipuliacijų ir / ar šantažo įrankį“.

Kartu skelbiama, kad buvęs FNTT direktorius Kęstutis Jucevičius tyrė schema, kai T. Dapkaus žmona, naudodamasi bankomatu, įkeldavo dideles grynų pinigų sumas ir jas pervesdavo savo vyrui. Pats T. Dapkus teigia, kad jo žmona Ukrainos pilietė pagal įstatymus buvo įpareigota atsivežti pinigus pragyvenimui ir juos laikyti sąskaitoje. Jo teigimu, Ukrainoje vykstant karui, dalis pinigų, gautų iš paveldėjimo, pervesti per bankus, dalis legaliai įvežta grynais.

 

VSD teigimu, T. Dapkus taip pat dalyvavo bandant daryti įtaką teismams, Valstybinei mokesčių inspekcijai, kitoms institucijoms ir procesams.

VSD vadovo rašte nurodoma, kad koncerno atstovų veikimas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, nes gali destabilizuoti demokratinę politinę sistemą.

Darė įtaką partijoms, įstatymų leidybai, institucijoms

Žvalgyba tvirtina, kad į koncerno interesų lauką pateko Seimas, dešimt ministerijų ir keturios institucijos – Valstybinė mokesčių inspekcija, Viešųjų pirkimų tarnyba, Konkurencijos taryba, LRT komisija.

Anot jos, „MG Baltic“ vadovai pelningiausia veikla visada laikė valstybinius užsakymus.

Pavyzdžiui, koncerno įmonė „Mitnija“ su bendrove „Kauno tiltai“ ir kitomis partnerėmis 2009–2013 metais laimėjo Susisiekimo ministerijos kontroliuotos įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ konkursų už daugiau nei milijardą litų (290 mln. eurų).

VSD teigimu, „MG Baltic“ buvo sukūrę schemą geležinkelių pirkimams laimėti – darė tiesioginį spaudimą bendrovės vadovybei dėl blogos veiklos, po to per tarpininką organizuodavo tiesioginius susitikimus, kuriuose būdavo aptariamos dalyvavimo konkursuose detalės. Žvalgyba tvirtina, jog pagrindinis šių susitarimų koordinatorius buvo buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis.

2016 metais „Mitnijai“ ir jos partnerei „Kauno tiltams“ baigus didelės vertės geležinkelių infrastruktūros projektus, „MG Baltic“ aktyviau pradėjo domėtis Lietuvos automobilių kelių direkcijos konkursais.

Anot VSD, „MG Baltic“ ir neįvardijamos organizacijos atstovų sukurta veikimo transporto sektoriuje „schema buvo itin efektyvi ir leido koncernui susikurti išskirtines verslo sąlygas“.

Dokumente taip pat aprašoma, jog koncerną domino Švietimo ir mokslo bei Sveikatos apsaugos ministerijos dėl stambių užsakymų statybų versle. Jam buvo įdomi ir šalies universitetų reforma dėl galimybės nusipirkti universitetams priklausančius statinius.

Rašte minima, jog 2007–2016 metais „MG Baltic“ įvairiai bandė koreguoti įstatyminę bazę sau palankia linkme – siekė daryti įtaką dėl alkoholio kontrolę reglamentuojančių įstatymų, reklamos LRT uždraudimo, kitų teisės aktų.

Apibūdindama „MG Baltic“ įdirbį skirtingose srityse VSD nurodo, jog pagrindiniai veikiantys koncerno atstovai daugeliu atveju buvo jo prezidentas D. Mockus, buvęs viceprezidentas R. Kurlianskis, valdybos narys Romanas Raulynaitis.

Žvalgyba rašte taip pat apžvelgia „MG Baltic“ įtaką politinėms partijoms ir koncerno remiamiems politikams.

 Pateikiamas visas šios VSD šedevro tekstas

 

http://www.bns.lt/files/misc/BNS.pdf

Facebook komentarai
});}(jQuery));