Baltarusija bijo, kad iš Lietuvos teritorijos rengiamasi agresijai

8306332

8306332

„Neaiškios NATO pratybos“: koks yra Baltijos vaidmuo „priešakinėje pozicijoje“CC BY 2.0 / NATO North Atlantic Treaty Organization
KOLUMNISTAS

Aleksandras Chrolenko
2910
Rusijos ir Baltarusijos vakarinių sienų saugumas bus patikimai užtikrinamas, nepriklausomai nuo NATO pratybų, JAV karių ir ginklų skaičiaus Europoje

NVS viršūnių susitikime Ašchabade Baltarusijos Respublikos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad jam kartu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu reikės išspręsti saugumo problemas per dideles NATO pratybas Lenkijoje ir Baltijos šalyse. Lukašenka pažymėjo: „Tai yra neaiškios pratybos… Mes, pavyzdžiui, Baltarusijoje jau dirbame ties to“.

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka
SPUTNIK
„Tai nenormalu“: Lukašenka įvertino artėjančias NATO pratybas Baltijos šalyse
Anksčiau JAV Europos vadovybė pranešė, kad 2020 metų pavasarį dešimtyje Europos šalių, įskaitant Vokietiją, Lenkiją, Latviją, Lietuvą, Estiją ir Gruziją, įvyks didelio masto „Defender Europe 2020“ manevrai, kuriuose dalyvaus 37 tūkstančiai karių iš 18 valstybių.

Pratybomis siekiama „išlaikyti aljanso kovinį pasirengimą ir atgrasyti galimus priešus“, pagrindiniai mokymai vyks Vokietijoje ir Lenkijoje, o Pentagonas pristatys daugiausiai „Europos gynėjų“. Balandžio – gegužės mėnesiais per Atlantą bus permesti 20 tūkst. amerikiečių karių. Tai yra didžiausias karių judėjimas iš JAV į Europą per pastaruosius 25 metus.

Pagrindiniu „Defender 2020“ „logistikos centru“ buvo paskirta Vokietija, kur blaiviai mąstantys politikai jau paskelbė apie neišvengiamą Rusijos pusės reakciją ir tolesnį eskalavimą. Tačiau Baltijos šalys taip pat atliks savo vaidmenį „priešakinėje pozicijoje“, nes būtent jos jau daugelį metų tiesiogiai „tramdo“ potencialų priešininką.

 

8306332

Drang nach Osten 2020
1-oji šarvuočių divizija (16 tūkst. kariškių) bus dislokuota iš JAV į Europą jūra ir oru, ji atsiveš daugiau nei 240 „Abrams“ tankų, apie 700 pėstininkų kovos mašinų „Bradley“ ir šarvuočių, 66 haubicų (203,2 mm ir 155 mm kalibro), 103 minosvaidžius, 61 sraigtasparnį.

JAV raketos Patriot, archyvinė nuotrauka
© SPUTNIK / ИГОРЬ ЗАРЕМБО
Neatsakinga kaimynė: Lenkija tampa pavojinga Baltijos šalims
Pentagone mechanizuota divizija yra laikoma pagrindine kombinuotosios ginkluotės formacija; ji pajėgi kovoti branduoliniais ginklais ar be jų, savarankiškai arba kaip didesnio padalinio dalis. Beje, į JAV ekspedicijos pajėgas taip pat įeis keli tūkstančiai karių iš 12-osios mechanizuotosios, 9-osios šarvuotos kavalerijos ir 6-osios desantininkų brigados. Tuo tarpu šį rudenį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pasirodys 30 JAV kariuomenės 1-osios divizijos tankų ir 25 pėstininkų kovos mašinos.

„Defender Europe 2020“ strategijos esmė yra gana skaidri: Pentagonas ketina atidirbti operatyvinį karių perkėlimą į Lenkiją ir Baltijos šalis — karo atveju su Rusija ir jos sąjungininkais. Pratybų metu nebus išspręstos humanitarinės ar gynybinės užduotys. Amerikos strategai puolimą laiko pagrindine karo veiksmų rūšimi, kai reikia pasiekti visiško priešo nugalėjimo ir jo teritorijos užgrobimo.

Pagal pratybų scenarijų didelio masto ginkluoto konflikto metu strateginiai objektai Lenkijoje ir Baltijos šalyse (karinės bazės, aerodromai, uostai, geležinkelio sankryžos) neišvengiamai taps tikėtinais galimo priešo smūgio taikiniais. Atsižvelgiant į tai, vyksta Varšuvos, Vašingtono ir Berlyno derybos su Vilniumi dėl NATO karinį buvimą Rytų Europoje. Lenkija ir Baltijos šalys tikisi, kad po Defender Europa 2020″ manevrų Pentagonas „paliks: joms dalį kariuomenės ir pajėgų, aviaciją ir oro gynybos priemones.
Galbūt pratybos yra tik patogus pasiteisinimas tolesnei NATO plėtrai į rytus ir amerikiečių raketų dislokavimui Baltijos regione (geografiškai tai yra patogiausia vieta priešlaikiniam smūgiui prieš Rusijos ir Baltarusijos strateginius karinius objektus). Tuomet lengviau paaiškinamas maniakiškas Lietuvos susirūpinimas dėl savo oro gynybos sistemos formavimo — tai nėra susirūpinimas dėl piliečių saugumo, tai užsienio karinių bazių apsauga savo teritorijoje.

Paskutinis Baltarusijos įspėjimas
Vyresnių partnerių paveikta, Lietuva savo kompaktiškoje teritorijoje dislokavo devynis NATO karinius objektus, įskaitant vienintelį Baltijos šalyse ginkluotės arsenalą Mumaičiuose. Vien per 2015 metus amerikiečiai į jį investavo 4,7 milijono eurų.

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
© SPUTNIK / СЕРГЕЙ БОБЫЛЕВ
Lukašenka pareiškė, kad jam nekyla rūpesčių bendraujant su Putinu
Varšuva nusprendė dislokuoti Amerikos kariuomenę šešiuose taškuose vietose. Taigi priešiškas NATO pusrutulis šalia Baltarusijos Respublikos sienų padidėjo 398 kilometrais ir siekia 1250 kilometrų (atsižvelgiant į užsienio kariuomenes Latvijoje ir Lietuvoje). Netrukus Lenkijoje atsiras Jungtinių Valstijų divizijos štabas, jungtinis mokymo centras, karinis aerodromas ir šarvuotosios brigados infrastruktūra. Varšuva staiga (keturis kartus) padidino Amerikos kontingento skaičių savo teritorijoje — iki 4500 karių.

Anksčiau Vokietija pradėjo vadovauti NATO tarptautiniam batalionui Lietuvoje (1 200 karių – greičiau atrodo kaip sumažintas pulkas), britai vadovauja panašiam kariuomenės kontingentui Estijoje, kanadiečiams Latvijoje, amerikiečiams Lenkijoje. Jei aljanso užsienio kariuomenės būriai Rytų Europoje nėra įsibrovėliai ir agresoriai, o vien tik taikos gynėjai, tada visiškai neaišku, kodėl iš ten buvo išbesta sovietų kariuomenė, kam reikėjo Šaltojo karo pabaigoje priiminėti Paryžiaus chartiją ir 1991 metais panaikinti Varšuvos sutarties organizaciją.

Kad ir kaip būtų, Baltarusija ir Rusija tinkamai reaguoja į kitų šalių karinius-politinius veiksmus. O Aleksandro Lukašenkos pareiškimas apie Baltarusijos ir Rusijos pasirengimą pratyboms „Defender Europa 2020“ yra ne kalbos figūra, o įspėjimas ir užuomina.

Gitanas Nausėda ir Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer , nuotrauka iš įvykio vietos
© PHOTO: LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS
NATO oro gynyba ir policija: ko Lietuva prašė Vokietijos gynybos ministrės
Baltarusijos Respublikos ir Rusijos Federacijos kariniai skyriai laikosi vieningo grėsmės regioniniam saugumui įvertinimo. Minskas ir Maskva nepiktnaudžiauja bendrų karinių manevrų skaičiumi, tačiau jų organizavimo laipsnis galbūt yra nepasiekiamas NATO. Vykdoma sąveika pagal regioninę karių grupę, tobulinama vadovavimo ir kontrolės sistema, tęsiamas ginkluotės formavimas.

Rusijos pusėje Vakarų karinėje apygardoje neseniai buvo suformuoti trys nauji pulkai. Anksčiau buvo atgaivinta 1-oji tankų armija, Baltijos laivynas buvo sustiprintas naujais raketų laivais ir tankų pulku. Kaliningrado srityje dislokuotos operacinės-taktinės raketų sistemos „Iskander-M“ ir naujausios priešlėktuvinės raketų sistemos S-400. Tai yra priverstinės priemonės, kuriomis galima užtikrinti ir Baltarusijos saugumą.

Pasitelkdamos pasaulinę priešraketinės gynybos sistemą, JAV ketina pasinaudoti staigiu raketų smūgiu bet kuriame pasaulio regione, įskaitant Baltarusiją ir Rusiją. Rytų Europos sąjungininkai suteikia amerikiečiams naudingas pozicijas. JAV ir NATO pajėgų artėjimas prie Baltarusijos Respublikos ir Rusijos Federacijos teritorijų Minskas ir Maskva vertina kaip grėsmę nacionaliniam saugumui — ir jie susitelkia jėgas.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

 

Read more: https://sputniknews.lt/columnists/20191013/10437613/neaiskios-nato-pratybos-koks-yra-baltijos-vaidmuo-priesakineje-pozicijoje.html

Facebook komentarai
});}(jQuery));