Baltarusiai subrendo europietiškai demokratijai

Baltarusiai subrendo europietiškai demokratijai

 

Ketvirtį amžiaus Baltarusija buvo laikoma beviltiška Europos „juodąja skyle“. Vienas baltarusių verslininkas sakė: „Kai aš atvykstu į Vakarus, man gėda pasakyti, kad aš iš Baltarusijos“.

Bet nieko nėra amžino. Ruseno, ruseno kažkur giliai pasąmonėje baltarusių tautinė, pilietinė savimonė ir po ketvirčio amžiaus pažadinta rimbų kirčių kaip mongolų – totorių antplūdžio laikais plykstelėjo ryškia Baltarusių Atgimimo liepsna.

Baltarusiai mąsto: „Šalia mūsų kaimynai estai, latviai, lietuviai, lenkai mėgaujasi vakarietiška demokratija, mes deja, kol kas tokios demokratijos neturime, esame faktinė žiaurios imperijos dalis, todėl kenčiame lyg baudžiauninkai nuo jos. Turim žūt būt palikti tą imperiją“.

Ir baltarusiai neregėto masto, atkaklumo, pasiaukojimo ir trukmės taikiais, civilizuotais (be vitrinų daužymo, automobilių padeginėjimo, ne taip kaip kitur) taikiais protestais nusipelnė didžiulio viso pasaulio dorų žmonių palaikymo ir pagarbos. Palaikymo mitingai vyko daugelyje šalių.

Per keletą protestų mėnesių (nuo 2020 rugpjūčio 9 d.) „silovikai“ sulaikė dvidešimt tūkstančių (!) piliečių ir lyg viduramžiais juos žiauriai kankino, mušė, luošino. Tik už tai, kad jie išėjo protestuoti, o kai kurie net neprotestavo, o tik išėjo į gatvę. Yra ir aukų. Ir tai vyksta Europos centre, abejingai stebint Vakarų ir JAV lyderiams !

Tuo siekia pasinaudoti Kremlius. Užmačios aiškios: leisti diktatoriui smarkiai pamušti baltarusius, kad iš jų galvų išgaruotų laisvės erezija, po to suvaidinti gerą dėdę, baltarusių gelbėtoją, naujos konstitucijos pagrindu organizuoti prezidento rinkimus. Juose turi būtinai laimėti Putino šalininkas.

Jeigu taip atsitiktų romantiškasis, įkvepiantis kovai už vakarietišką demokratiją Atgimimas baigtųsi baltarusių suvarymu į tą patį, imperijos gardą. Nesuvokiama, kad baltarusiai po tokių išbandymų, kančių, kankinimų, pažeminimų su tuo sutiktų. Jie jau virto sąmoninga, ryžtinga, drąsia, save gerbiančia nacija. Jai pasisekė, kad jai vadovauja neprilygstama lyderė Svetlana Cichanouskaja.

Vakarai ir JAV turi suteikti baltarusiams viltį, – vos jie taps vakarietiškos demokratijos šalimi, sulauks didžiulės Vakarų paramos.

Palankiai nuteikia pastarųjų dienų įvykiai Moldovoje. Ten įvyko prezidento rinkimai. Nugalėjo vakarietiškos orientacijos atstovė. Ji pakeitė prorusiškos orientacijos prezidentą Dodoną.

Nugalėta tokiomis Vakarams nepalankiomis sąlygomis!

Pietinė Moldovos dalis – gagaūzų, aktyviai remiančių Rusiją, autonomija, padnestrės apsišaukėliškoje, niekieno nepripažintoje „respublikoje“ – Rusijos kariuomenė.

 

Algimantas Lelešius

Facebook komentarai
});}(jQuery));