Ar Valstybinė ligonių kasa tapo verslininkų įrankiu ir veikia lyg atskira valstybė valstybėje?

Ar Valstybinė ligonių kasa tapo verslininkų įrankiu ir veikia lyg atskira valstybė valstybėje?

Valstybinė ligonių kasa (VLK) galimai tapo nedidelio verslininkų rato asmeniniu įrankiu, naudojamu žlugdant konkurentus. Tai netrukus pradės aiškintis teisėsaugos institucijos ir teismai. Apie galimai neskaidrius ryšius tarp VLK ir kai kurių įmonių vadovų buvo spėliojama seniai, bet nebaudžiamumo jausmas atvedė prie situacijos, kai konkurentų įmonės atvirai žlugdomos, net nebandant slėpti pažeidimų.

 

Šiuo metu situacija kaista ortopedijos sektoriuje. Kaip žinia, ši sritis nėra valstybinė, o įmonių, gaminančių protezus, išlaidas iš dalies kompensuoja valstybė. Kai grandinėje veikia privatus sektorius, bet jo darbą finansuoja valstybė, kontrolė turi būti trigubai didesnė, nes korupcijos rizika smarkiai išauga. Dėl to privačių įmonių tyrimai, neskelbti reidai, kiti patikrinimai – sveikintinas dalykas.    

 

„Bet kartais tokie dalykai atrodo kaip tikras farsas, kaip tyčinis būdas nušluoti vieną įmonę, kad jos vietą užimtų kita. Ir tai daroma atvirai, neslepiant ir nekreipiant dėmesio į daugybę pažeidimų, kurie daromi atliekant  tyrimus. Apmaudu, kad Valstybinė ligonių kasa šioje istorijoje atrodo ne kaip solidi valstybinė įstaiga, o kaip privačių verslininkų įrankis“, – pasakojo Arsenij Morščakin, UAB „Ortopedijos paslaugos“ vadovas.  

 

O viskas prasidėjo rugpjūčio pradžioje. VLK pradėjo UAB „Ortopedijos paslaugos“ tyrimą. Jis buvo pradėtas po to, kai konkuruojanti įmonė UAB „Idemus“, susitarusi su pacientu, pranešė apie neva nepagamintą protezą. „Problema“ ta, kad protezas pagamintas dar birželio 26 d., o nuo liepos 7 d. pacientas buvo gydomas reabilitacijos įstaigoje.  

 

„Matant, jog pacientas, laukdamas reabilitacijos ir nesinaudodamas protezu, priaugo nemažai svorio, nuspręsta perdaryti protezo tvirtinimą. Tai nėra išskirtinė, o gana „buitinė“ situacija. Protezus dažnai reikia taikyti prie pasikeitusios situacijos.  Visi gamybos ir taisymo veiksmai aprašomi, pacientas parašu tai patvirtina. Taigi šita istorija tuo ir turėjo baigtis. VLK, gavusi nepagrįstą konkurentų skundą, susipažįsta su tikra situacija ir baigia tyrimą. Arba pradeda tyrimą konkurento atžvilgiu dėl melagingų pranešimų“, – pasakoja A. Morščakin.

 

Bet šį kartą viskas vyksta kitaip. VLK pradeda UAB „Ortopedijos paslaugos“ klientų apklausą. Pacientams kartais būdavo prisistatoma, kartais ne, dėl  to kyla klausimas, kas tikrino, kas atliko apklausą – VLK atstovai ar tretieji asmenys? Įmonė, jos darbuotojai, pasak pacientų, kuriuos  tikrino VLK,  buvo šmeižiami, gaminiai kritikuojami, aiškinant žmonėms, jog jie netinka naudoti,  yra pagaminti iš „neteisingų“ medžiagų. Vienas pacientas pasakojo, kad jis  buvo pažemintas, ne jį aplankius namuose, o „pagavus“ lauke, daugybės žmonių akivaizdoje  pareikalavus nuimti bei parodyti protezą, kai su juo, paciento žodžiais tariant, buvo elgiamasi kaip su vagimi. Darant psichologinį spaudimą buvo reikalaujama, kad žmonės  rašytų skundus dėl blogų protezų, o jiems atsisakius VLK darbuotojai, iškreipdami faktus ir net nedalyvaujant pacientams surašydavo žmonių skundų, pateiktų neva žodžiu, aktus. Gautas netgi paciento skundas, kuris nustebo sužinojęs, kad  buvo aplankytas ir apklaustas. Tuo tarpu UAB „Ortopedijos paslaugos“ surinko  pacientų rašytinių įrodymų ir paaiškinimų, paneigiančių visas VLK išvadas.

 

„Bet tai dar ne viskas. VLK darbuotojai neva tikrino gamybos patalpas, nieko jose nerado (net nebandydami susisiekti nei kontaktiniais numeriais, nei jiems puikiai žinomu direktoriaus numeriu) ir, remdamiesi neįvardintos vaistininkės iš nežinia kur esančios vaistinės ir įmonės partnerio, kitos įmonės vadovo (kuris irgi nustebo, kad neva pateikęs tokią informaciją) parodymais, pranešė vadovybei, jog įmonės patalpos nenaudojamos jau ilgą laiką. Tik įsivaizduokite! Mus tikina, ir tai oficialiai parašyta, kad įmonė neveikia, nes taip pasakė neįvardinta vaistininkė. Kyla klausimas: ar VLK darbuotojai apskritai buvo nuvykę į gamybos vietą? Patvirtinti, jog VLK išvados  – iš piršto laužtos, buvo pakviestas antstolis, kuris užfiksavo esamas patalpas, sandėlius, darbo vietas, gamybos įrenginius. Oficialiai. Ne žodžiais, kaip anoniminė vaistininkė“, – tęsė A. Morščakin.

 

Bet, anot UAB „Ortopedijos paslaugos“ direktoriaus, VLK pakako ir tokios informacijos, kad ji galėtų vienašališkai nutraukti sutartį. Nors kitoms Lietuvos įmonėms  už rugpjūtį sumokėta, UAB „Ortopedijos paslaugos“ iki šiol pinigų negavo. Visiškai sustabdyta veikla, nesumokėti mokesčiai, darbuotojai negavo atlyginimų, neatsiskaityta su tiekėjais. Tai, deja, nebe pirmas kartas. Prieš mėnesį panaši situacija atsitiko dėl neva „netyčinės“ VLK darbuotojo kaltės.

 

„Situacija – paradoksali ir absurdiška. Iš mūsų pusės faktai, dokumentai, rašytiniai parodymai. VLK remiasi tik nepasirašytais žodiniais parodymais ir anonimine informacija. Bet kalti – mes. Štai ir kyla klausimas : ar VLK netapo valstybe valstybėje, kuri tenkina, ir, galimai, ne už dyką, konkurentų norus perdalyti ortopedijos rinką?“ – svarsto A. Morščakin.

 

Įmonė skundžia tokį, jos nuomone,  užsakomąjį, iš anksto suplanuotą, šališką patikrinimą VLK vadovui bei Sveikatos apsaugos ministerijai ir planuoja kreiptis į teisėsaugą dėl galimai nusikalstamos valstybės tarnautojų veiklos.

 

Daugiau informacijos: UAB „Ortopedijos paslaugos“, Arsenij Morščakin, 

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : ARSENIJ MORŠČAKIN, UAB ORTOPEDIJOS PASLAUGOS

Facebook komentarai
});}(jQuery));