Ar prezidentas G. Nausėda bus drąsesnis už D. Grybauskaitę ir vetuos alkoholio grąžinimą į paplūdimius?

J.-Dapšauskas.-Asmeninio-archyvo-nuotrauka

J.-Dapšauskas.-Asmeninio-archyvo-nuotrauka

Ar prezidentas G. Nausėda bus drąsesnis už D. Grybauskaitę ir vetuos alkoholio grąžinimą į paplūdimius?

 

Šiandien prezidentui Gitanui Nausėdai išsiųstas piliečių rinkusių ir pateikusių Seimui įstatymo projektą dėl alkoholio kontrolės griežtinimo 2016 m. “Už Blaivią” vardu prašymas vetuoti Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 16 ir 18 straipsnių Seime 2020 06 30 d.  priimtą įstatymo pakeitimą (Nr. XIIIP-4790(2)), kuriuo alkoholis grąžinamas į paplūdimius ir nestacionarias lauko maitinimo įstaigas.

 

“Piliečių, pasirašiusių, kad būtų priimtas alkoholio kontrolę griežtinantis įstatymas, vardu prašau vetuoti Seime priimtą Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 16 ir 18 straipsnių pakeitimą.

 

Atkreiptinas dėmesys, kad Alkoholio kontrolės įstatymas, uždraudžiantis alkoholio prekybą paplūdimiuose, nestacionariose lauko kavinėse (kaip alkoholio reklamos draudimas ir kita) yra pateiktas net ne Seimo narių, bet būtent piliečių, pasinaudojus įstatymo leidybos iniciatyva – galimybe surinkus per 60 tūkst. piliečių „Už blaivią“ iniciatyvinės grupės parašų ir privalomai svarstyti pateiktas Seimui 2016 m. liepos 1 d.

 

Džiugu, kad atsirado politinė valia Seime įsiklausyti į sąmoningos visuomenės dalies reikalavimą ir priimti griežtinimai 2017 m. birželio 1 d. su ilgu kai kurių nuostatų įsigaliojimų atidėjimu. Įsigalioję anksčiau straipsniai jau davė nepaneigiamus gerus rezultatus, kuriais žavisi kitos šalys ir tarptautinės organizacijos.

 

Prezidentas, jei yra atsakingas ir nebijo tokių manipuliacijų, kad neva juokiasi užsieniečiai būdami pas mus paplūdimyje ir negalintys atsipalaiduoti alkoholiu (kokios masės paskutiniais mėnesiais Lietuvoje yra užsieniečių?), suprantama, vetuos šią alkoholio pramonei ir su prekyba susijusiam siauram ir neatsakingam verslui naudingą įstatymo pataisą.

 

Beje, paskutiniais 2019 m. matomas alkoholio vartojimo lėtėjimo tempo sumažėjimas, kuris buvo po priemonių įvedimo, akcizo pakėlimo – sumažėdavo po 1 litrą absoliutaus alkoholio suvartojimas vienam žmogui kasmet. Švelninant priemones galima vėl tikimybė sulaukti efekto, kad mažėjimas sustos ir prasidės didėjimo tendencija.

 

Raginame Prezidentą vetuoti priimtą įstatymą ir taip prisidėti prie gyvybių ir žmonių sveikatos išsaugojimo, moralinių kančių, kriminalinių nusikaltimų, nuskendusių mažinimo. Savo sprendimu prašome padėti formuoti įvaizdį, kad atsipalaiduoti galima ir kitomis priemonėmis, o ne tik apsvaigus einant maudytis.

 

Atsakomybę prisiimti turi ir tie Seimo nariai, kurie net “susilaikė” ar balsavo “prieš” alkoholio gražinimą į paplūdimius. Beje, norint pasiekti, kad alkoholis nebūtų grąžintas į paplūdimius, tiesiog reikėjo nedalyvauti balsavime, nes norint priimti įstatymą, būtinas 71 Seimo nario kvorumas. Tai tie, kurie užtikrino tą kvorumą savo bet kokiu balsavimu, taip prisidėjo prie alkoholio grąžinimo į paplūdimius! Kvorumas buvo pasiektas vos 2 balsavusių persvara.

 

Jei Prezidentas vetuotų įstatymo pakeitimus, garantuotai jo veto būtų neįveikiamas. Tai Jūsų, Prezidente, esminė atsakomybė.

 

Galima prisiminti buvusios kadencijos prezidentę Dalią Grybauskaitę, pasirašiusią alkoholio reklamos draudimo atšaukimą 2011 m. pabaigoje ir taip narkotinių medžiagų reklamą (alkoholio reklamą) palikusią viešojoje  erdvėje dar 7 metams. Kiek tokio ,,parašiuko” dėka buvo prarasta gyvybių, patirta konfliktų šeimose, sugadinta valstybės piliečių sveikata, įvyko kriminalinių nusikaltimų, nors net 256 nevyriausybinės organizacijos jos prašė pataisas vetuoti ?!

 

Viliamės, kad prezidentas Gitanas Nausėda yra drąsesnis ir nepasielgs taip, kaip buvusi prezidentė D. Grybauskaitė, vetuos priimtas Alkoholio kontrolės įstatymo švelninimo nuostatas.

 

Iniciatyvinės grupės “Už blaivią”, surinkusios reikiamus parašus Alkoholio kontrolės įstatymo griežtinimo pateikimui, koordinatorius Juozas Dapšauskas

https://www.facebook.com/U%C5%BD-Blaivi%C4%85-1706207046325713/?ref=bookmarks

 

 

 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));