Agnė Širinskienė : „Naudinga žinoti apie Andrių Kubilių“

 

Agnė Širinskienė

 

Naudinga žinoti:

 

– A. Kubilius teigė, kad anokios čia pareigos būti stebėtojų tarybos nariu, todėl pasak jo, jam buvo net neprivaloma deklaruoti tokios sūnaus veiklos. Taigi pasitiksliname: LR Akcinių bendrovių įstatyme nurodoma, kad UAB stebėtojų taryba – „kolegialus priežiūros organas“, o priežiūros funkcijos – gana plačios. Antai, stebėtojų taryba „prižiūri bendrovės vadovo veiklą“, „svarsto, ar bendrovės vadovas tinka eiti pareigas, jeigu bendrovė dirba nuostolingai“, o „Bendrovės vadovas savo veikloje vadovaujasi įstatymais <…> stebėtojų tarybos <…> sprendimais“. Stebėtojų tarybos nariai turi prieigą prie praktiškai visų įmonės dokumentų ir jos valdomos informacijos, nes „Valdyba privalo pateikti stebėtojų tarybai jos prašomus su bendrovės veikla susijusius dokumentus, duomenis ir kitą informaciją“. Taigi, matydamas A. Kubiliaus sūnų valdybos narių tarpe negali nuneigti, kad pvz. jam neabejotinai galėtų būti žinoma, ką veikia grupei priklausančios įmonės Baltarusijoje.

 

– A. Kubiliaus bandymai menkinti savo interesų nedeklaravimo faktą, siekis nuslėpti savo sūnaus dalyvavimą su Baltarusija susijusiame versle, išskirtinis domėjimasis konkuruojančiu A. Skardžiaus šeimos verslu Baltarusijoje, siūlymas tai tirti pirmiausiai neišvengiamai kelia daug klausimų. Be to, vengimas prisiimti atsakomybę ir elementariai atsiprašyti, skatina domėtis, o kaip gi yra su sūnumi susijusiu verslu Baltarusijoje?

 

– Pasidomėjus Modus grupės veikla, matyti, kad dvi Baltarusijoje veikiančios dukterinės įmonės (ЗАО „Кобыловка Биогаз“ ir ЗАО „Парохонское Биогаз“) yra juridinių asmenų, kuriems taikomi lengvatiniai „žalieji“ energijos tarifai, sąraše. Lengvatinius tarifus ir superkamos energijos kvotas įmonėms paskyrė organas, šaltiniuose įvardijamas kaip „Совмин“. Suprask – Baltarusijos ministrų taryba? Ar tai nereiškia, kad su A. Kubiliaus sūnumi siejamą verslą remia oficialioji Baltarusijos valdžia? Ir ne tik remia, bet ir suteikia tam tikras privilegijas verslui? Kaip iš „Kauno dienos“ publikacijos galime spręsti – oficialioji Baltarusijos valdžia netgi leidžia tam verslui veikti prezidento administracijai priklausančiuose agrokombinatuose.

 

– Negana to, Modus grupės atstovai yra pasirašę bendrą memorandumą dėl jėgainės statybos. Memorandumo šalys – ir BPS Sberbank bei Minsko srities vykdomasis komitetas. Iš pranešimų Lietuvos žiniasklaidoje galima spręsti, kad BPS Sberbank išreiškė ketinimą suteikti paskolą statyboms. Realybė yra ta, kad 2009 m. Putino bičiulio valdomas Rusijos taupomasis bankas patvirtino šio Baltarusijos banko – BPS Sberbank – įsigijimą. Su A. Kubiliaus sūnumi susijusiam verslui skolina Rusijos kapitalo, kuriam po Rusijos agresijos Ukrainoje JAV taiko sankcijas, bankas?

 

– Jei pažvelgtume į Lietuvą – situacija ne mažiau kebli. Ir čia yra Modus grupei priklausančių saulės bei biodujų jėgainių. Tikriausiai atskiros analizės reikalautų klausimas, kodėl A. Kubiliaus vyriausybė savo metu rėmė saulės energetiką, kaip jis pats balsavo šioje kadencijoje priimant sprendimus dėl atsinaujinančios energetikos. Manau, paaiškėjusių aplinkybių šviesoje tais klausimais teks neišvengiamai domėtis. To reikalauja skaidrumas ir negali būti neliečiamųjų, kurių šeimos narių interesai slepiami nuo visuomenės akių.

 

Teisybės labui reikėtų konstatuoti ir tai, kad Modus grupę valdo viešumoje jau ne kartą nuskambėjęs kaip ištikimas TS-LKD bičiulis Kęstutis Martinkėnas. Tikriausiai nereikėtų stebėtis tokiu sutapimu.

Facebook komentarai
});}(jQuery));