Agne Širinskienė Iš Seimo Pirmininko sekretoriato nutekėjusio VSD direktoriaus rašto istorijoje trys klausimai kelia ypač didelį susirūpinimą.

 

Agne Širinskienė

Iš Seimo Pirmininko sekretoriato nutekėjusio VSD direktoriaus rašto istorijoje trys klausimai kelia ypač didelį susirūpinimą.

 

1. Sunkiai suvokiama, kodėl atliekant tarnybinį patikrinimą Seimo kanceliarijai reikėjo užsipulti žurnalistus? Juk ne žurnalistas šioje istorijoje kaltas – žiniasklaidos niekas ir nekaltina. Jis gavo jam įdomią informaciją, dokumentus ir juos paskelbė. Manau, tarnybinį patikrinimą atliekantiems teisininkams yra žinoma, kad žurnalistas neatskleis savo šaltinio. Tai jam garantuoja tiek tarptautiniai, tiek Lietuvos teisės aktai. Net neabejoju, kad neatsakingus ir politinio pasitikėjimo nevertus sekretoriato darbuotojus, kurie be Seimo Pirmininko sutikimo „tekina” dokumentus iš jo kabineto, galima surasti ir kitaip: antai, Seime vaizdo kamerų apstu.

2. Sunkiai suvokiama Seimo pirmininko sekretoriato vadovės pozicija, sakant, kad VSD direktoriaus „rašto išviešinimas žalos niekam nepadarė.”. Manau, kad padarė ir labai daug. Pirmiausiai, situacija parodė, kad Seimo Pirmininkui siunčiami raštai nėra saugūs (komiška, bet „nutekėjo” būtent tas raštas, kuriuo VSD direktorius Seimo vadovą įspėjo apie jau anksčiau „nutekėjusią” informaciją – taigi, „nutekėjimas” gali būti kartotinis). Natūralu, kad matant tokią atsakomybės stoką kyla klausimas, o kas dar „nuteka” iš Seimo Pirmininko kabineto? Ar taip viską „tekinantys” žmonės pajėgūs saugoti valstybės paslaptis? Ar jie verti politinio pasitikėjimo? Kas bus, jei kitą kartą „nutekės” informacija su grifu „slaptai” arba diplomatinis paštas? Tad rašto išviešinimas padarė tai, ką galėjo blogiausia padaryti – pakirto bet kokį pasitikėjimą tais valstybės tarnautojais, kurie turėjo demonstruoti elgesio pavyzdį visai valstybės tarnybai. Jau nekalbu apie pamintą vieną pagrindinių valstybės tarnybos principų, kad sužinota tarnybinė informacija naudojama tik tarnybos tikslu.

3. Sunku, bet tenka žiūrėti tiesai į akis ir pripažinti, kad Seimo Pirmininko sekretoriatas priiminėja sprendimus už Seimo Pirmininką. O tai jau menkina patį Seimo Pirmininko statusą, rodo piktnaudžiavimą jo politiniu pasitikėjimu ir gera valia. Juk jei pats Seimo Pirmininkas, kaip vienas iš rašto adresatų, būtų paviešinęs raštą, situacija atrodytų kitaip. Ar ne?

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));