Advokatas dr. Eugen Salpius: „Ne Konstitucija pažeidžia žmogaus teises, o klaidingas KT sprendimas, pagrįstas E. Kūrio fantazijomis!..“

Eugene_SALPIUS

Eugene_SALPIUS

                                                                          

  Juozas IVANAUSKAS

 Eugene SALPIUS

Advokatas dr. Eugen Salpius: „Ne Konstitucija pažeidžia žmogaus teises, o klaidingas KT sprendimas, pagrįstas E. Kūrio fantazijomis!..“

 

Lietuvos prezidentei D. Grybauskaitei, Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui ir premjerui S. Skverneliui turėtų būti gerai žinoma, jog antikonstituciniame valstybės perversme dalyvavusio „elito“ pastangomis Seime jau seniai blokuojamas Konstitucijos pataisų priėmimas, kurios neva yra būtinos, kad sisteminių politikierių gaujos nuverstas Prezidentas R. Paksas galėtų siekti šalies vadovo posto. Rugsėjo 9 d. Šiauliuose posėdžiavusieji „tvarkiečių“ taryba nutarė kreiptis į tarptautines žmogaus teises ginančias organizacijas, kad artimiausiu metu Lietuvoje būtų įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) ir Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių komiteto (JTŽTK) sprendimai dėl pažeistų R. Pakso teisių atstatymo. Rugsėjo 29 d. Klaipėdoje vyksiančiam partijos TT kongresui esamo partijos „vairininko“ R. Žemaitaičio veikla nepatenkinti tarybos nariai siūlys į partijos pirmininko postą sugrąžinti europarlamentarą Rolandą Paksą, o taip pat kelti jo kandidatūrą 2019 m. Respublikos Prezidento rinkimuose.

Interviu LL tarptautinės teisės ekspertas, Europos Parlamento nario R. Pakso advokatas dr. Eugen SALPIUS teigia, jog buvusio KT pirmininko E. Kūrio „konstitucijos dvasių“ įtakojamam, politinių partijų interesus tenkinančiam Konstitucijos Teismui žmogaus teisių pažeidimai mažai terūpi. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl mūsų šalyje eilę metų ignoruojami EŽTT ir JT ŽTK sprendimai.  

———————————————————————————————–

Kadangi nebe pirmus metus atstovaujate Europos Parlamento nario, Prezidento Rolando Pakso interesus tarptautinėse institucijose, sakykite prašau, kas šiuo metu yra daroma, kad EŽTT ir JT ŽTK sprendimai būtų pagaliau įgyvendinti Lietuvoje?

Pastaruoju metu ši problema išlieka dėmesio centre. Žinau, kad pažeidžiamų žmogaus teisių klausimas bus aptariamas rugsėjo mėnesį Strasbūre, Europos Tarybos Ministrų komitete, naujos informacijos kol kas nėra. Kai ten bus priimtas kažkoks sprendimas, atsakingos valstybinės institucijos Lietuvoje iškart bus informuotos. Dabar gi situacija yra tokia: man pavyko ET Ministrų komitetą įtikinti, jog taip toliau veikti, kaip iki šiol buvo veikiama žmogaus teises pažeidusioje Europos Sąjungos  šalyje, paprasčiausiai negalima, neefektyvu. Lietuvos vyriausybė kelis kartus bandė inicijuoti Konstitucijos pataisas, bet šis procesas stringa Seime, tad akivaizdu, jog tai nėra veiksminga, norint įgyvendinti Strasbūro Teismo sprendimą. Būtina  keisti taktiką, atrasti kitą šios problemos sprendimo būdą.

Manau, teisininkams gerai žinoma, kad yra ir kitos galimybės, bet kažkodėl nei Prezidentė, nei Lietuvos vyriausybė, nei Konstitucinis Teismas to „nepastebi“. Galbūt valdžioje esantys politikai nėra tuo suinteresuoti, o gal nesuvokia, kokios griežtos sankcijos gali būti taikomos Lietuvai, jei ir toliau bus ignoruojami EŽTT ir JT ŽTK sprendimai.

Aš manau, atėjo laikas ET Ministrų komitetui principingiau pažvelgti ir griežčiau įvertinti konkrečias priežastis, dėl kurių Strasbūro Teismo sprendimas taip ilgai neįgyvendinamas Lietuvoje. Nes jei kitąmet įvyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose, o dar po metų – Seimo rinkimuose Rolandas Paksas ir vėl negalės dalyvauti, labai tikėtina, jog tokie antidemokratiški rinkimai, pažeidžiantys Europos žmogaus teisių ir laisvių konvenciją, bus pripažinti neteisėtais ir anuliuoti.

Ar jums teko kreiptis į JT Žmogaus teisių komitetą dėl pažeidžiamų Europos Parlamento nario Rolando Pakso teisių Lietuvoje? 

Taip, žinoma, aš ir jiems parašiau, paaiškinau situaciją. Kol kas atsakymo negavau, tačiau JT Žmogaus teisių komitetas liepos mėnesį paskelbė bendrąsias nuostatas dėl jau išaiškintų žmogaus teisių pažeidimų Lietuvoje.

Gal žinote, kodėl advokatas Stanislovas Tomas dabar visiems aiškina, neva vien tiktai jis kreipėsi į JT ŽTK dėl Prezidento Rolando Pakso pažeistų teisių Lietuvoje?

Berods, 2006-2007 metais Rolando Pakso klausimu advokatas Stanislovas Tomas kreipėsi į JT Žmogaus teisių komitetą, parašė pareiškimą ir, aš manau, viskas tada buvo gerai padaryta. Bet po to jis tiktai rašė mandagius laiškus, adresuotus JT ŽTK, ir jokios naudos iš to, mano nuomone, nebuvo. Lygiai toks pat advokato S. Tomo neveiksnumas pasireiškė ir tada, kai ET Ministrų komitetas, atkreipęs dėmesį į septynerius metus nevykdomą Strasbūro Teismo sprendimą byloje „R. Paksas prieš Lietuvą“ , ėmė taikyti sugriežtos priežiūros mechanizmą. Tad Prezidentas Rolandas Paksas įpareigojo mane užsiimti šiuo klausimu. Nuo 2017 m. birželio mėnesio aš esu oficialus jo advokatas JT Žmogaus teisių komitete ir ET Ministrų komitete. 

Beje, advokato S.Tomo pretenzijos man gerai žinomos. Pernai jis atsiuntė man laišką ir video klipą, bet aš į tai jam netgi neatsakiau. Žinote, į tokias kvailystes neatsakinėju, nes paprasčiausiai gaila laiko. Man žinoma, kad S. Tomas neseniai bandė užmegzti kontaktą su manimi, bet neatsakiau. O tai, ką dabar pasakoja ar kaip mane vadina kažkoks Stanislovas Tomas, man visai nesvarbu (beje, kam tokie dalykai rūpi, galėtų pasidomėti, kokio universiteto profesorius jis yra). Man, kaip advokatui, svarbiausia išsaugoti normalius, darbinius santykius su savo ginamuoju Rolandu Paksu, siekiant atstatyti jo pažeistas pilietines ir politines teises Lietuvoje.

Gaila, kad mums nepavyko susitikti interviu pokalbiui tuo metu, kai š. m. liepos pabaigoje buvote trumpam atvykęs į Vilnių, nors mudu lyg ir buvo sutarę?

Deja, turėjau labai mažai laiko. Aš tik buvau susitikęs su dviem teisininkais, paprašiau jų atlikti vieną ekspertizę, kurią pateiksiu JT ŽTK ir ET Ministrų komitetui (kol kas galiu pasakyti tik tiek, jog tai yra susiję su R. Pakso byla). Europarlamentaro biure aptarėme teisines problemas su Rolandu Paksu, po to Teisingumo ministerijoje įvyko dalykinis pokalbis žmogaus teisių klausimais su teisingumo ministru Elvinu Jankevičiumi, o jau kitą dieną išvykau iš Lietuvos.

Gerai, kad nors laikraštyje „Vakaro žinios“ liepos 26 dieną pasirodė žurnalistės Linos Vyšniauskienės parengtas interviu su advokatu Eugen Salpius, kur glaustai ir aiškiai įvardinote pagrindines priežastis, kodėl pas mus delsiama įgyvendinti Lietuvai privalomus EŽTT ir JT ŽTK sprendimus…

Aš netikėtai buvau užkluptas tuo metu, kai apsilankiau Europos Parlamento nario Rolando Pakso būstinėje, Vilniaus centre, atsakiau į kelis žurnalistės klausimus ir tiek. Pažadu, kai kitą kartą vėl atvyksiu į Vilnių ir turėsiu daugiau laiko, mes būtinai susitiksime. Spalio 8 dieną darbo reikalais planuoju būti Minske, tad labai tikėtina, kad po to atvyksiu ir į Vilnių.

Manau, šiuo metu svarbiausia yra tai, kad gali kilti rimtų problemų Lietuvai dėl čia įvyksiančių rinkimų teisėtumo. Jei Strasbūro Teismą pasieks ne pavienių žmonių skundai, o, tarkim, tūkstančio piliečių pasirašytas skundas, kurių teisės per Lietuvos Prezidento rinkimus buvo suvaržytos, tokiu atveju rinkimai turėtų būti pripažinti neteisėtais.

Jau ir taip situacija Lietuvoje dėl pažeidžiamų žmogaus teisių nėra labai gera, sakyčiau, gan delikati ir pažeidžiama, ypač po to, kai gegužės mėnesį EŽTT priėmė sprendimą dėl Lietuvoje veikusio nelegalaus CŽV kalėjimo, o liepos pabaigoje JT Žmogaus Teisių Komitetas paskelbė savo kritiškas pastabas dėl eilės pažeidimų ir įpareigojo valstybines institucijas nepažeidinėti žmogaus teisių apsaugą deklaruojančių JTO sutarčių bei protokolų.

Manau, sutiksite, jog precedento Europos teisėje neturintis teisinio nihilizmo atvejis, lyg Gordijaus mazgas buvo užmegztas būtent 2004 metais, „paksogeito“ – valstybės perversmo metu, pasiremiant buvusio Konstitucijos Teismo pirmininko E. Kūrio išrastomis „konstitucinėmis dvasiomis“?.. Kaip matome, E. Kūrio „dvasių“ įtaka KT sprendimams kažkodėl juntama iki šiol, pirmininkaujant Dainiui Žalimui. Savaime peršasi išvada – Lietuvos Konstitucinis Teismas politikuoja?!.. 

Apskritai joks Konstitucinis Teismas neturi teisės nei politikuoti, nei priiminėti politizuotų sprendimų. Buvęs KT pirmininkas Egidijus Kūris, priėmęs politizuotą sprendimą, kuriuo buvo uždrausta iki gyvos galvos Rolandui Paksui dalyvauti Lietuvos Prezidento ir Seimo rinkimuose, mano nuomone, būtų diskvalifikuotas tokiose Europos šalyse, kaip Vokietija, Austrija, Šveicarija ir pan. Man net sunku patikėti, kaip apskritai toks prastas teisininkas galėjo tapti Strasbūro Teismo teisėjų. Tikrai įdomu, už kokius jo „nuopelnus“ Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė delegavo E. Kūrį į Europos Žmogaus Teisių Teismą?!.. 

Net nereikia būti patyrusiu teisininku, įvykius Lietuvoje atidžiau sekantiems piliečiams ir taip turėtų būti aišku, kad didžiausias E. Kūrio „nuopelnas“, už kurį atsidėkodama  prezidentė D. Grybauskaitė paskyrė jį dirbti Strasbūro Teismo teisėju, – „konstitucijos dvasiomis“ grindžiamas politizuotas KT sprendimas…

GRYB KURIS K.Pancevic

Aš manau, šalies vadovė D. Grybauskaitė konkrečiai šiuo žmogaus teisių pažeidimų atveju laikosi gan abejotinos pozicijos. Juk būtent D. Grybauskaitė, būdama Respublikos Prezidente, turi išskirtinę teisę tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad būtų peržiūrėtas KT sprendimas, prieštaraujantis tarptautinėms žmogaus teisių normoms. Lietuvai ignoruojant R. Paksui palankius Strasbūro Teismo ir JT ŽTK sprendimus, ir dėl šios priežasties nedalyvaujant Respublikos Prezidento rinkimuose rimtam politiniam konkurentui, prezidentė D. Grybauskaitė 2014 metais buvo perrinkta antrai kadencijai. Toks precedentas, kai iš rinkimų eliminuojamas rimtas politinis konkurentas, gali būti vertinamas kaip grubus Europos žmogaus teisių ir laisvių pažeidimas.

Ne tik prezidentė D.Grybauskaitė, bet ir premjeras Saulius Skvernelis, ketinantis 2019 metais dalyvauti Lietuvos prezidento rinkimuose, turi teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu peržiūrėti E. Kūrio „dvasiomis“ grindžiamą KT sprendimą, bet kažkodėl valdantysis „elitas“ nieko panašaus nedaro? 

Aukščiausi Lietuvos pareigūnai, prezidentė, Seimo pirmininkas, premjeras, visi jie yra už tai atsakingi, tad savo neveiklumu, nieko nedarymu žmogaus teisių pažeidimų atvejais atsiduria labai komplikuotoje situacijoje. 

Aš manau, ši problema jiems gerai žinoma. Juolab, kad visai neseniai mudu su Europos Parlamento nariu, Prezidentu Rolandu Paksu buvome susitikę su teisingumo ministru Elvinu Jankevičiumi ir pokalbio metu aptarėme, ką artimiausiu metu reikėtų daryti, sprendžiant žmogaus teisių pažeidimų problemas Lietuvoje. Išsakiau ministrui savo nuomonę, kokių veiksmų turėtų imtis Vyriausybė, kad būtų pašalintos teisinės kliūtys R. Paksui kitąmet  dalyvauti Prezidento rinkimuose. Tikiuosi, teisingumo ministras E. Jankevičius adekvačiai suvokia europinės teisės reikalavimus bei iškilusias rimtas problemas dėl šalyje pažeidžiamų žmogaus teisių. Tad išlieka viltis, kad prezidentė D. Grybauskaitė, premjeras S. Skvernelis ir teisingumo ministras E. Jankevičius imsis konkrečių veiksmų, kad Lietuvoje būtų gerbiamos bazinės žmogaus teisės ir laisvės.

Aukščiausias Lietuvoje – Konstitucinis Teismas turėtų pagaliau suprasti, kad jis yra ne politinė, o juridinė valstybės institucija. Deja, KT ne kartą kišosi į politinius procesus ir iki šiol neparodė geros valios peržiūrėti savo pačių priimtą klaidingą sprendimą. Primygtinai aiškinama, neva būtina keisti Konstituciją, kad EŽTT didžiosios kolegijos sprendimas byloje „R. Paksas prieš Lietuvą“ būtų įgyvendintas. Tai iš esmės klaidinga pozicija, kuria ir naudojasi politinė valdžia, bandydama pateisinti nieko nedarymą grubiu žmogaus teisių pažeidimų atveju.

Tačiau dabar situacija teisės pažeidimų srityje dar labiau komplikuotesnė. Iškilo rimta problema, kad kitąmet Lietuvoje įvyksiantys rinkimai gali būti pripažinti neteisėtais, jeigu ir toliau bus kišamos galvos į smėlį, jei atsakingų valstybės institucijų pareigūnai tiktai „temps laiką“ ir praktiškai nieko nedarys. Dabar laukiame, kokį sprendimą priims Europos Tarybos Ministrų komitetas ir ką nutars JT Žmogaus teisių komitetas.

Aš gi ne šiaip sau tiek daug kalbėjau apie Konstitucinį Teismą. JT ŽTK paskelbtose išvadose dėl pažeidimų Lietuvoje pasakyta: vyriausybė turėtų sudaryti sąlygas, kad būtų parengta programa teisėjų kvalifikacijai kelti. Žinote, ką tai reiškia?.. O gi tai, kad kai kurie Konstitucinio Teismo teisėjai galimai nėra pakankamai kvalifikuoti priimti teisingus sprendimus ir nesupranta, kaip turi veikti nepriklausomas Konstitucinis Teismas.

Manau, apie nepriklausomą Konstitucinį Teismą Lietuvoje galime tik pasvajoti. Turbūt neatsitiktinai prezidentė D. Grybauskaitė paskyrė dabartinį KT pirmininką Dainių Žalimą į šias atsakingas pareigas, mat nuo paksogeito iki dabar jis liko ištikimas savo pirmtako E. Kūrio išrastoms „konstitucijos dvasioms“?!.. Esant tokiai ydingai KT teisėjų skyrimo praktikai, kažin ar Konstitucinis Teismas apskritai gali būti objektyvus ir nešališkas?               

Labai tikėtina, šalies politinis isteblišmentas puikiai supranta, jeigu Rolandas Paksas vėl būtų išrinktas Respublikos Prezidentu, tai neišvengiamai teisėsaugos institucijose, tame tarpe ir Konstituciniame Teisme, papūstų naujų permainų vėjai. Manau, teisingumo baimė – pagrindinė priežastis, kodėl iki šiol Lietuvoje nėra įgyvendinti EŽTT ir JT Žmogaus teisių komiteto sprendimai.

Tik įsivaizduokite, kokia bus reakcija, jei Strasbūro Teismas pripažins, kad 2019 metais prezidento rinkimai Lietuvoje pažeidė žmogaus teises!..

Nesu lietuvis ir nedalyvauju politiniuose procesuose. Kadangi esu advokatas, mano sritis išimtinai tarptautinė teisė ir žmogaus teisės. Vertindamas Strasbūro Teismo sprendimo (ne) įgyvendinimą Lietuvoje aiškiai matau, ką atsakingos institucijos padarė, ko dar nepadarė ir ką privalo padaryti. Šia linkme pasigendu konkrečių veiksmų Konstitucinio Teismo, Prezidentės, premjero, teisingumo ministro. Jeigu pateiktas įstatymo projektas Seime praktiškai neturi šansų būti realizuotas, tai dar yra kitos galimybės, taikomos ES šalyse, kurias aš ir pristačiau ET Ministrų komitetui: anuliuoti anksčiau Lietuvoje priimtą Konstitucinio Teismo sprendimą. 

Be abejo, KT niekieno neraginamas galėtų peržiūrėti savo pačių priimtą neteisingą sprendimą, bet „savi“ konstitucinės teisės ekspertai aiškina, neva konkretus žmogaus teisių pažeidimo atvejis nėra pakankama priežastis KT sprendimo peržiūrėjimui. Lietuvoje pažeista Europos žmogaus teisių ir laisvių konvencija, garantuojanti ne tik atskiro piliečio teises, bet ir daugelio rinkėjų teisę balsuoti už norimą kandidatą, tačiau KT ir toliau politikuoja, inertiškai gindamas teisėjų munduro garbę!.. 

Todėl, aš manau, vertėtų dar kartą priminti, aiškiai pasakyti, kada ir kaip buvo pažeistos žmogaus teisės Lietuvoje. Netrukus po apkaltos Respublikos Prezidentui Rolandui Paksui, Seimas skubiai, per mėnesį priėmė (pagal konservatoriaus J. Razmos pateiktą projektą – autoriaus pastaba) naująjį įstatymą – penkerius metus draudžiantį priesaiką sulaužiusiam politikui dalyvauti rinkimuose Lietuvoje. Tuometinis KT pirmininkas E. Kūris, atsakydamas į Seimo užklausimą dėl minėto įstatymo atitikimo Konstitucijai, išaiškino, neva įstatymas iš esmės teisingas, bet penkerių metų terminas nepakankamas ir turi būti uždrausta iki gyvos galvos priesaiką sulaužiusiam asmeniui dalyvauti rinkimuose. Nežinia kuo buvo grindžiamas E. Kūrio išaiškinimas – iki gyvenimo pabaigos uždrausti dalyvauti rinkimuose – tokio draudimo LR Konstitucijoje nėra. Ten apskritai nėra nurodyta jokio termino, draudžiančio Konstituciją pažeidusiems asmenims dalyvauti rinkimuose. Tai reiškia, kad Konstitucinis Teismas priėmė neteisėtą, klaidingą sprendimą, kuris iki šiol taikomas ir apkaltos būdu iš pareigų pašalintam Lietuvos Prezidentui R. Paksui. 

Skirtingai nei kiti Konstitucijos pakeitimai, turintys praeiti ilgas ir sudėtingas svarstymo procedūras, kol būna patvirtinami Seime daugumos parlamentarų balsais, balsuojant du kartus, buvusio KT pirmininko E. Kūrio inicijuotas KT sprendimas faktiškai yra pakibęs ore, nes nieko panašaus Konstitucijoje nėra. Tai išimtinai E. Kūrio „išradimas“, jo fantazijos. Jau vien dėl šios priežasties Konstitucinis Teismas turėtų peržiūrėti savo ankstesnį sprendimą ir pašalinti kilusį teisinį konfliktą tarp pažeidžiamų žmogaus teisių ir neteisingo KT sprendimo. Juk visiškai akivaizdu, ne LR Konstitucija pažeidžia žmogaus teises, o  klaidingas Konstitucinio Teismo sprendimas, pagrįstas vien tik E. Kūrio fantazijomis!..  Kadangi draudimo dalyvauti rinkimuose (juolab „iki gyvos galvos“) Konstitucijoje nėra, tai ir priiminėti Konstitucijos pataisas šiuo konkrečiu atveju tikrai nėra būtina.         

Tikėkimės, E. Kūrio „konstitucinės dvasios“ netaps neįveikiama kliūtimi EŽTT ir JT ŽTK sprendimams Lietuvoje. Dėkoju jums už pokalbį.

—————————————————————————————-

 Stanislovas Tomas turi įrodymą, kad jis vienintelis apgynė R.Paksą JT

 

Advokatas Stanislovas Tomas sako, kad jis vienintelis apgynė R.Paksą JT organizacijoje ir turi tai patvirtinantį R.Pakso laišką

From: Stanislovas TOMAS <stanislovas.tomas@gmail.com>
Date: Wed, Sep 12, 2018 at 9:40 PM
Subject: Rolandai, užknisai
To: PAKSAS Rolandas <rolandas.paksas@europarl.europa.eu>


Rolandai,

Tavo debilas-padėjėjas J. Ivanauskas ir debilas-advokatas E. Salpius vėl siunčia žurnalistams pranešimą apie tai, kad aš nebuvau Tavo
advokatas JTO.

Primenu Tau, Rolandai:

1) 2007 02 26 Tu pasirašei raštą, kuriame Tu rašai, kad visų tavo advokatų visus argumentus EŽTT atmetė – tik Stanislovo Tomo argumentus priėmė.

recommendation of President Paksas or 1 page 001


2) 2007 02 26 tu pasirašei kitą raštą adresuotą EŽTT, kur tu parašei, kad Stanislovas Tomas yra tavo advokatų VADOVAS. Šitas raštas guli EŽTT archyve ir aš jį gausiu, jeigu tau nedaeina.

3) JTO svetainėje parašyta, kad tu turėjai tik VIENĄ advokatą JTŽTK
http://docstore.ohchr.org/SelfServices/FilesHandler.ashx?enc=6QkG1d%2fPPRiCAqhKb7yhstcNDCvDan1pXU7dsZDBaDXUIyAauNogxRqTt0x8n2CQopN%2bNutsFEXHgAA74pmsX2tnjnpcELoNq9DiGqWLHltAoFQqSJ%2fJw49Mqaa9UNWF08FW7%2f31mnEd3nsIHBnSN8pcahIrq9ucGc03L46tna8%3d

Rolandai, nebeužknisk manęs, nes bus blogai. Sutvarkyk savo debilus.

Pabandyk šnekėti kitaip nei parašyta Tavo 2007 02 26 dviejuose
raštuose ir JTO svetainėje – gausi iš manęs ieškinį.

Tau mažai problemų? Tu moki algą tiems debilams – sutvarkyk juos. Aš
jau nebesuprantu kaip su tavim šnekėti.

 


Pagarbiai

Prof. Mult. Phc. Dr. Stanislovas TOMAS, PhD (Sorbonne)
Advokat practicing in Sark and Moscow
Responsibility limited by the terms of the Barreau de Sercq
WhatsApp & Viber: +370 608 77507
Skype: legalstrategy
Web: http://www.legalstrategy.eu
Blog: http://www.eurolitigation.eu

Facebook komentarai
});}(jQuery));