skip to Main Content

„Achema“ plečia eksporto rinkas ir investuoja į technologijų modernizavimą

2015 m. „Achema“ baigė sėkmingai ir augino savo produkcijos pardavimo apimtis

 

Balandžio 15 d. vykęs bendrovės akcininkų susirinkimas patvirtino galutinę įmonės finansinę atskaitomybę, kurios auditą atliko „Pricewaterhouse Coopers“.

 

Remiantis audituotais duomenimis, AB „Achema“ pardavimo pajamos 2015 m. siekė 562,6 mln.Eur ir buvo 6% didesnės nei 2014 m. (530,5 mln.Eur.) 2015-aisiais didžiausia azotinių trąšų gamykla Baltijos šalyse pagamino  2,6 mln. tonų produkcijos (2014 m. – 2,3 mln. tonų). AB „Achema“ praėjusius metus baigė sėkmingai ir uždirbo 73,4 mln. eurų pelno (prieš mokesčius). Akcininkai dividendams išmokėti paskyrė 30 mln. eurų.

 

„Geresnius nei ankščiau praėjusių metų rezultatus nulėmė keli faktoriai. Pirmasis, tai – trumpesnis įrenginių remonto laikas nei 2014 m., tai leido mums pagaminti ir atitinkamai parduoti daugiau produkcijos, ypač skystųjų trąšų. Pardavimų apimties augimą paskatino ir pasirinkta nuosekliai įgyvendinama strategija – toliau plėsti nuosavą distribucijos tinklą padengiant ne tik Baltijos, bet ir vidurio bei vakarų Europos šalis. Antrasis svarbus, jau ne nuo mūsų priklausantis faktorius, leidęs padidinti eksporto apimtis, tai dėl kritusių naftos ir kitų žaliavų kainos sumažėjęs konkurencinis skirtumastarp mūsų ir kitų trąšų gamintojų,“ – teigia AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas. Anot bendrovės vadovo, šiems metais situacija dėl gamtinių dujų yra beveik išspręsta: iki ketvirto ketvirčio dėl dujų sudaryta sutarti su „Statoil“, metų pabaigoje dalis dujų dar bus perkama iš „Gazprom Export“.

 

2015 m. rezultatai dengs ir praėjusių metų nuostolius

 

Finansinės atskaitomybės duomenimis, šių metų pasiektas pelnas dengs ir 2014 m. nuostolius, kai nebuvo aišku, ar pavyks susiderėti dėl mažesnių dujų kainų. Pasak R.Miliausko, įmonė buvo pasiruošusi ir blogiausiam scenarijui, jei nepavyktų sėkmingai susiderėti dėl kelerių metų ginčytinų pagrindinės žaliavos kainų. Pagal patikslintus duomenis, 2014 m. pelnas – 47,3 mln.eurų (prieš mokesčius).

 

„Nors rezultatai džiuginantys, visgi negalime atsipalaiduoti, nes vienerių metų sėkmę „pravalgyti“ būtų neatsakinga ir turime galvoti apie ilgalaikę perspektyvą. Šiemet laukia nestandartiniai metai trąšų rinkoje, suplanuotos ilgalaikės milijoninės investicijos techninės būklės gerinimui, taip pat turime atidžiai vertinti ir geopolitinę situaciją, stiprėjančią konkurenciją su Kinijos ir kitų pasaulio šalių gamintojais,“ – sakė „Achemos“ generalinis direktorius.

 

Trąšų rinkos pokyčiai

 

Pagrindinės AB „Achema“ eksporto šalys išlieka Prancūzija, Didžioji Britanija, Vokietija, vidurio Europos, Skandinavijos šalys. Į jas eksportas 2015 m. sudarė 81 proc. nuo visos pagamintos produkcijos. Likusi dalis – apie 19 proc. buvo realizuota vidaus rinkoje.

 

Didžioji dalis „Achema“ pardavimų  – apie 44 proc. yra atliekama per nuosavą distribucijos tinklą. Praėjusiais metais sustiprintos pozicijos Vokietijos ir Olandijos rinkose, įsigyjant visą „Agro Baltic“ akcijų paketą. Šiais metais ketinama toliau vystyti planus, siekiant  optimalios tinklo plėtros.

 

Didžiausią įtaką pardavimų augimui turėjo KAS (skystųjų trąšų) pardavimai. Palyginus su 2014 m. KAS parduota 23 proc. daugiau.  Taip pat augo trąšų su siera poreikis Skandinavijos rinkose. Šiais metais, ženkliai kritus trąšų kainoms, didesnis dėmesys bus skirtas mokslinei – investicinei veiklai, nukreiptai naujų produktų kūrimui.

 

„Dėl žemų naftos kainų praėjusių metų pabaigoje prasidėjusi trąšų kainų kritimo tendencija tęsiasi ir toliau. Kol kas nepanašu, kad situacija trąšų rinkoje keistųsi ženklesnio kainų augimo linkme, bet tikimės, jog esama padėtis sustabdys investicijas į naujus trąšų gamybos pajėgumus, esančius Šiaurės Afrikos ir Vidurio Rytų šalyse, nes kapitalo kaštai ir rizika yra didesni nei pigesnių dujų teikiamas pranašumas,“ – apie trąšų rinkos tendencijas sakė „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

 

Praėjusiais metais pasaulio trąšų rinkose išaugo konkurencija dėl naujai atsiradusių trąšų gamybos pajėgumų JAV. Kinija, kur trąšos gaminamos iš anglių, jų gamybą subsidijuojant valstybei ir nėra taikomi aplinkosauginiai mokesčiai, toliau išlieka grėsme visai Europos trąšų rinkai.

 

2016 m. – investicijų į techninę bazę, remontų ir atsinaujinimo laikotarpis

 

Praėjusieji metai „Achemoje“ buvo paženklinti ne tik jubiliejinėmis 50-mečio iškilmėmis, bet ir naujų cechų atidarymu. Atidarytas oro skaidymo blokas, į kurį, su daline ES fondų parama, iš viso investuota 10,8 mln. eurų ir paleistas naujas azoto rūgšties agregatas, į kurį investuotas per 20 mln. eurų.

 

„2016 m. „Achemoje“ suplanuota didelės apimties modernizavimo programa, skirta energijos efektyvumui didinti, todėl nedirbs dalis gamybinių pajėgumų. Kadangi bus pagaminta mažiau trąšų, todėl  atitinkamai tikimės ir mažiau pajamų,“ – apie šių metų prognozes kalbėjo bendrovės vadovas R.Miliauskas. – „Taip pat šiemet jau startavome su ilgalaikiais, kelerius metus truksiančiais investiciniais projektais, kurių rezultatus matysime tik 2017 m. pabaigoje ar 2018 m.“.

 

Daugiau nei dvejiems metams suplanuota investicijų už beveik 75 mln. eurų. Šiais metais planuojama pradėti abiejų amoniakų cechų modernizacijos darbus ir naujų gamybos linijų (formalino, 3-osios KAN linijos, kompaktuotų trąšų) statybas bei projektines studijas.

 

Pasak įmonės generalinio direktoriaus, pasitvirtinus bendrovės ilgalaikį strateginį veiklos planą iki 2020 m. laukia daug iššūkių ne tik dėl gamybinių pajėgumų ir technologinių įrenginių atnaujinimo, bet ir dėl veiklos efektyvumo bei personalo kompetencijos didinimo.

 

Apie AB „Achema“:

 

2015 m. vidurinis darbuotojų skaičius siekė 1441. Praėjusiais metais bendrovė buvo įvertinta Ūkio ministerijos kategorijoje „Nauji pramoniniai sprendimai“ bei Žinių ekonomikos forumo kaip „Pažangiausia tradicinės gamybos įmonė“.

 

Jonavos rajone veikianti gamykla priklauso Europos trąšų gamintojų asociacijai „Fertilizer Europe“, yra aktyvi Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) ir Lietuvos atsakingo verslo asociacijos (LAVA) bei kitų asocijuotų struktūrų narė.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: JANINA SABAITĖ MELNIKOVIENĖ, ACHEMOS GRUPĖ

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));