A.Širinskienė ant E.Jakelaičio užsiundė mokesčių inspekciją

Jakel

Jakel

A.Širinskienė ant E.Jakelaičio užsiundė mokesčių inspekciją

Agnė Širinskienė

 

Po mano kreipimosi į VTEKą užpildyta valstybės tarnautojos Rasos Jakilaitienės privačių interesų deklaracija ir toliau kelia klausimų. Valdininkė nurodė savo vyro, verslininko ir žurnalisto Edmundo Jakilaičio turimus verslus ir vykdomą individualią veiklą: kino filmų, vaizdo filmų ir televizijos programų gamyba, garso įrašymo ir muzikos įrašų leidybos veikla (veiklos rūšies kodas – 59); kūrybinė, meninė ir pramogų organizavimo veikla (veiklos rūšies kodas – 90); sporto ar atlikėjo veikla (veiklos rūšies kodas – 01).

Praėjus keletui dienų po R. Jakilaitienės privačių interesų deklaracijos pateikimo, jos sutuoktinis netikėtai pareiškė kitaip ir facebooke nurodė: „Individualią veiklą esu registravęs dar prieš 10 metų. Vedu renginius, seminarus, mokymus, debatus <…> man siūlo kažką moderuoti ar mokyti kur kas dažniau nei galiu sau leisti dėl užimtumo. Tam ir reikalinga individuali veikla”.

Kaip žinia, įvairūs mokymai – atskiros ekonominės veiklos rūšys, o Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – Įstatymas) 35 straipsnio 2 dalyje yra įtvirtinta mokesčio mokėtojo pareiga pradėjus vykdyti kokios nors rūšies individualią veiklą, apie tai informuoti mokesčio administratorių.

Taigi, lieka atviri klausimai. Ir jų daug. Kas pranešta mokesčių inspekcijai, kai E. Jakilaitis ir jo sutuoktinė įvardija E. Jakilaičio vykdomas veiklas nevienodai? Ar E. Jakilaitis galimai nevykdė įstatymu jam nustatytos pareigos pranešti mokesčių inspekcijai apie vykdomą naują individualios veiklos rūšį (mokymus)? Ar galimai ne tik kad buvo nevykdoma pareiga pranešti mokesčių inspekcijai apie savo ūkinę veiklą, bet ir kartu nesumokėti mokesčiai už pajamas, gautas vedant mokymus? Kaip sumokėti mokesčiai, kai veiklos rūšies kodo tikriausiai negali rašyti į metinę gyventojo pajamų deklaraciją, nes mokesčių inspekcijos nesi informavęs apie vykdomą veiklą?

Dar peršasi klausimas, o kaip mokant mokesčius bus su leidžiamais atskaitymais, kai veiklos rūšis nedeklaruota? Juk gali būti tokia didelė pagunda, pavyzdžiui, mokesčių mokėtojui vertinant leidžiamus atskaitymus Gyventojo pajamų mokesčio įstatymo 18 straipsnio prasme. Individuali veikla, tokia kaip kino filmų, vaizdo filmų ir televizijos programų gamyba, garso įrašymo ir muzikos įrašų leidyba (kodas 59) gali turėti daug sąnaudų, tuo tarpu mokymų (seminarų) veikla paprastai sąnaudų beveik neturi. Tad mažiau sąnaudų turinčios veiklos (kaip kad mokymų (seminarų) veikla) pajamas priskyrus daugiau sąnaudų turinčios veiklos pajamoms (pvz. kino filmų gamybai), gali būti sukuriamos prielaidos neteisėtam mokesčių susimažinimui.

Kadangi klausimų kilo daug ir jie visi – mokestiniai – šįryt kreipiausi į Valstybinę mokesčių inspekciją, prašydama atlikti verslininko E. Jakilaičio vykdomos individualios veiklos mokestinį patikrinimą.

 

Jakel

Facebook komentarai
});}(jQuery));