Energijos kainų šuolį atnešė tylus „Ignitis” ir „Litgrid” privatizavimas (pildoma)

nerijus maciulis 62d9477c3f38f

nerijus maciulis 62d9477c3f38f

„Tai ne liberalizavimas, o privatizavimas”
„Mano įsitikinimu, tai, kas vyksta dabar, yra „Ignitis” privatizavimas, – mano advokatas Ignas Vėgėlė, – Valstybės valdo įmonės „Ignitis grupė” 73 proc. akcijų. „Ignitis grupė” yra monstras, nes jame yra yra ir didžiausi elektros gamintojai, o ta pati įmonė elektrą ir parduoda. kartu ši grupė valdo ir elektros skirstomuosius tinklus. Įmonė buvo privatizuota 2020 metų pavasarį, kai finansų ministras Vilius Šapokas pasiūlė ją privatizuoti, ir vyriausybė tam pasiūlymui pritarė. Juk elektros tinklai ir gamyba yra visų žmonių pinigais sukurtas turtas, ir estai pvz., iki šiol šio turto neprivatizavo. Vyriausybė sakė, kad įmonę reikia privatizuoti, nes jai trūksta kelių milijardų modernizavimui, o už tas parduotas 27 proc. akcijų valstybė gavo tik 450 mln. eurų.
Garantinį elektros tiekimą vykdo įmonė ESO, kuri yra „Ignitis group” dalis, ir ji šalia pateikiamos elektros prideda dar 25 proc. kaip baudą žmogui už tai, kad jis nepasirinko „nepriklausomo” tiekėjo. O tas „nepriklausomas” tiekėjas yra ta pati „Ignitis”, kuriai priklauso ir ESO. „Ignitis grupė” valdo apie 68 proc. visos elektros energijos rinkos. Ir nuo tos sekundės, kai įmonė tapo privati, jos vienintelis tikslas yra pelno siekimas. Tai nėra tokia įmonė, kuri gali savo pelnu kompensuoti pažeidžiamiausias grupes ir pan.
Valstybės valdomas akcijas įsigijo tokie investuotojai kaip bankai Swedbank ir SEB, taip pat Invalda. Man labai įdomu, į kokį interesų konfliktą patenka garsus ekonomistas Nerijus Mačiulis, kuris nuolat komentuoja ir gina šią sistemą, nes jos bankas yra „Ignitis group” akcininkas.

Pvz., „ikanamistas” Nerijus Mačiulis neseniai pareiškė, kad gyventojai neturėtų baimintis tris kartus išaugusių elektros kainų – N.Mačiulio bankas „Swedbank” gauna didžiulį pelną iš šių išaugusių kainų

nerijus maciulis 62d9477c3f38f
nerijus maciulis 62d9477c3f38f

https://www.tv3.lt/naujiena/video/nerijus-maciulis-apie-busimas-elektros-kainas-didzioji-dalis-gyventoju-neturetu-baimintis-n1183986

Estai paskelbė, kad jie keturis metus tieks elektros energiją už priimtiną kainą, kurią mes patys nustatysuime, ir tą kainą mes nustatysime iš įmonės pelno. O Lietuva kompensuos tą kainą iš biudžeto.
ts
ts
Dar įdomiau, kad tokia įmonė Litgrid, kuri valdo garsiausias elektros jungtis su Švedija ir Lenkija, pasirodo, kad taip pat jau privatizuota – jai 2,5 proc. kapitalo jau yra privatizuota. Kokia prasmėn įsileisti privatų kapitalą į tokią įmonę?
Kai įmonė tampa privati, valstybės rankos surištos, ir ji niekaip nebegali įtakoti jos valdymą, todėl vienintelis kelias – skolintis milijardus ir kompensuoti.
O „Ignitis group” apyvartą pirmą pusmetį išaugo 130 proc.  – kitaip sakant, pajamos išaugo 1 mlrd. eurų.
O elektros kaina Lietuvos vartotojams pernai, palyginti su 2020 m. išaugo tris kartus, nors tada nebuvo jokio karo Ukrainoje ir sankcijų Rusijai. Pernai kaina elektrai išaugo tris kartus ir Energetikos ministerija niekaip nesureagavo.
Kodėl reikėjo šią įmonę privatizuoti? O dabar reikia skolintis milijardus, kad kompensuoti elektros kainas. Apibendrinant galiu pasakyti, kad tai rodo mūsų negebėjimą reaguoti į jokias krizes ar iššūkius. Pakeisti šią sistemą bus beprotiškai sunku.

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));