2010-03-08

Aktorius Audrius Nakas: „. Visi didieji nusikaltimai prasideda nuo Vyriausybės nutarimų“

Aktorius Audrius Nakas, pažįstamas iš įvairių personažų „Dviračio šou“ laidose, neseniai sukūrė interneto portalą www.ekspertai.eu, kuriame patalpino daug straipsnių apie trečdalio milijardo litų vertės aferą – vadinamą „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ (VEKS). Jis įsitikinęs, kad per šią programą iš Lietuvos biudžeto buvo pavogta apie 250 mln. litų, tačiau kaltųjų nėra, nes „valantinai, jasaičiai ir kiti brudai sako, kad nėra politinės valios šiai bylai“ ištirti. A.Nakas įsitikinęs, kad net ir šiuo metu pinigų Lietuvos Respublikoje visiems „užtektų iki kaklo“, jeigu jie nebūtų „sudėti į renovacijas“.  A.Nakas atsakė į LL klausimus

- Esate baigęs režisūros studijas Konservatorijoje, tačiau kiek pastebėjau, aktoriai nelabai linkę lįsti į politiką, jie dirba savo darbą, nekreipdami dėmesio į tai, kas vyksta?
- Prieš du – tris metus aš buvau lygiai toks pats, kol pradėjau domėtis tais dalykais. Tačiau žmonių negalima kaltinti – jie dirba savo darbą, kiekvienas daro tą, ką gali daryti, vieni uždirba pinigus, kiti turi savo hobį, treti dar kažką. Aš darau, ką darau, ir man tai įdomu. Ir šiuo metu man tai įdomiau, negu būti scenoje ar teatre ir Ezopo kalba kalbėti apie valstybės ligas. Man įdomiau būti tuose įvykiuose vietoje, gyvai juos stebėti, narplioti ir tyrinėti. Kai pradėjau rengti portalą
www.ekspertai.eu, tai manęs klausė, kodėl aš, pvz., nerenku parašų dėl to ar ano. Atsakiau, kam tie parašai – aš nesu tas mitinginis tipas. Piketą dar galėčiau surengti, nes ten užtenka tik kelių žmonių. Tačiau esmė ne kas rašo, ir kur, bet ką rašo. Todėl man jokio skirtumo, ar tai rašo „Laisvas laikraštis“, ar koks kitas leidinys, ir jeigu tai yra geras tekstas, man visai nesvarbu, kas tai parašė. Tai mes narpliojome, narpliojome, ir iš esmės atsidūrėme aklavietėje. Visos problemos yra pačiame Lietuvos valdžios viršuje. Nežinome, kas yra už Lietuvos, nes įtakos, be abejo, yra iš rytų bei vakarų, tačiau mes matome tik Lietuvos kontekstą ir matome, kad pati valdžios viršūnė yra atsakinga už tą betvarkę ir visas valstybės ligas. Todėl kol kas mes ir trypčiojame vietoje.
- Pagarsėjote VEKS projekto tyrimu, iškapstėte, kad ten išplauta daug valdiškų milijonų?
- Mes tuos duomenis pagarsinsime, kai galėsime, nes šiuo metu vyksta ikiteisminiai tyrimai. Mes turime tokių duomenų, nes tai, ką mes kažkada pridavėme prokuratūrai – nekaltus projektėlius dėl „kišenpinigių“ – pavogtų pusės milijono ar milijono, tai vėliau mes pamatėme labai paprastą dalyką, ką mato ir visi kiti – teisėsauga absoliučiai tarnauja klanui.
- Jeigu prokurorai sako, kad „vyksta ikiteisminiai tyrimai“, mes visi puikiai suprantame, kad nieko nevyksta, o byla vilkinama?
- Mes esame pasiūlę prokuratūrai savo specialistus iš visuomenės, kadangi prokuratūra neturi pinigų tirti visokiems techniniams dalykams. Aš tada ir pasiūliau prokurorams, kad jiems nemokamai padėtų specialistai. Ir dabar tyrimuose dalyvauja žmonės, kurie mato, kad tose bylose galai absoliučiai nesueina. Viskas prasidėjo nuo to, kad mes pridavėme į prokuratūrą patį pirmą VEKS projektą – interneto svetainę už 700 tūkst.lt. Specialiai paėmiau šį projektą, o ne, pvz., vamzdžius ar fejerverkus, kurie vieniems patinka, o kitiems ne. Išnagrinėjome techninį projektą – interneto svetainę, kadangi aš pats tais dalykais domiuosi, ir kuriu tokias svetaines. Šioje istorijoje aiškiai matosi, kad bent pusė milijono litų buvo aklai pavogti. Mes tai sakėme dar pačioje pradžioje, o dabar mūsų specialistai sako, kad dokumentai rodo, kad šiame projekte buvo pasisavinti mažiausiai pusė milijono litų. Dabar visi kalba apie kyšininką, kad pagavo viceministrą Skiką, ir pan. Sutinku – tai labai svarbu, kad žulikas būtų pagautas. Tačiau iš tikrųjų tai smulkmė, didieji pinigai taip nedaromi, kad aš, pvz., tau duosiu kyšį, ir tu už tai ką nors padarysi. Visi didieji nusikaltimai prasideda nuo Vyriausybės nutarimų. Ten visi jie yra užtvirtinami. Seime nubalsuojama, Vyriausybėje patvirtinama ir t.t. Dabar mes darome VEKS chronologiją, nes aš įeinu į Vyriausybės sudarytą Antikorupcinę darbo grupę. Einu į tą grupę sąmoningai, nes taip man lengviau prieiti prie informacijos. Todėl manau, kad dar šį mėnesį baigsime VEKS chronologiją, kurios pradžia yra dar 1995 m. Šis projektas buvo sugalvotas dar 1995 m., o intensyviai vykdomas nuo 2003 m. 2004-2009 m. VEKS buvo finansuojamas iš biudžeto.
- Koks šio projekto biudžetas?
- Preliminarus projektas buvo apie 300 mln. litų, tačiau niekas Lietuvoje negalėtų pasakyti, nei kiek pinigų buvo iš tikrųjų skirta, nei kiek jų išleista, nes pinigai ėjo iš skirtingų šaltinių. Geras pavyzdys yra Operos ir baleto teatras. Pagal VEKS programą Operos ir baleto teatro direktorius Gintautas Kėvišas pasirašė sutartį su vokiečiais dėl 78 mln. litų teatro rekonstrukcijos. Sutartis buvo pasirašyta 2006 m., dar iki oficialiai paskelbiant apie VEKS projektą. Buvo numatyta išleisti 78 mln. litų, pasirašyta sutartis, reiškia, kad su Vyriausybe viskas jau buvo suderinta. Kas atsitiko toliau? 2007 m. Operos teatro rekonstrukcija buvo finansuojama iš Vyriausybės patvirtintos valstybės investicinės programos, o 2008 m. ir 2009 m. – per VEKS programą. Šiais metais šis projektas vėl finansuojamas iš valstybės investicijų programos. Klausimas – kam reikia vieną projektą finansuoti iš kelių šaltinių? To negalėjo pasakyti net Valstybės kontrolė. Ar tai daroma sąmoningai, kad tu nebesuprastum, per kur ir kiek eina pinigų? Pernai rudenį nagrinėjau 2010 m. valstybės biudžeto projektą – pagrindinį įteisinantį visus finansinius dalykus dokumentą, ir jau tada mes matėme, kad tai yra nesąmonė. Nes tą patį Operos teatrą valstybės biudžete tu randi keliuose visai nesusijusiose vietose. O pinigai skiriami tam pačiam daiktui, tačiau net Kultūros ministerija nežino, kiek ir iš kur gauna Operos teatras pinigų. Nėra jokios koordinacijos ir tuo pačiu viskas yra tvarkinga – už biudžetą balsavo visas Seimas. Labai dažnai mėgstama sakyti, kad viskas padaryta „remiantis įstatymu“, tačiau mano galva, tai yra nesąmonė. Tačiau su ja dar galima pasigalynėti. Įveikti viršūnes galima ir reikia jas atakuoti, tačiau rašydami apie kertinius dalykus, kartais ir mes, ir jūs užsiimate mažmožiais. Atrodo, kad bendroje vagysčių jūroje tas pusė milijono, pavogto įrengiant VEKS interneto portalą, yra smulkmena.
Kitas pavyzdys – „Ekspertai.eu“ rašo apie tai, kaip išsilydė 631 tūkst. litų kainavusį vizitinė kortelė. Tai dar vienas VEKS projektas, ir jis vadinasi „virtualus istorinis Vilnius“. Visi pinigai sumokėti, tačiau produktas nepagamintas, nes pasirodo, gruodžio 31 d., „išsilydė kompiuterio serveris“, ir visas darbas dingo. Kortelės gamintoja – bendrovė „Baltijos pramogų informacija“, kuri ir anksčiau kūrė VEKS interneto svetaines, tačiau ji pati kurti portalus nemoka ir tuo neužsiima. Būtų natūralu, jeigu kurti interneto portalą būtų užsakyta pas tuos, kurie sugeba ir moka tai daryti, tačiau paslauga užsakyta toje bendrovėje, kuri tokia veikla neužsiima. O vogti per interneto portalus yra labai paprasta, nes niekas nesupranta, kiek tas kainuoja.
- Kadangi esate įsigilinęs į VEKS projektą, gal matote, kas dirigavo visai šiai aferai?
- Mes su kolegomis neseniai kalbėjomės, kas yra tie bitinėliai ir kol kas neatsekame. Tiesa, visos pavardės žinomos, tai tie patys liberalcentristai, kurie dirbo su VEKS ir dirba iki šios dienos, ir kurie iš esmės valdė ir valdo Kultūros ministeriją. Dabar ją valdo tie patys liberalcentristai kartu su „valinskininkais“. Nors taip buvo nuo pat pradžių ir praktiškai niekas nepasikeitė. Tačiau visos šios aferos organizatorius nebūtinai turi būti kažkas, užimantis labai aukštą postą. Ypač įdomi asmenybė, turinti galingus tarptautinius ryšius, yra Gintautas Kėvišas. Mano galva, jis yra praktiškas liberalcentristų vadas, ir tokio „stogo“, kokį turi G.Kėvišas, neturi niekas. Tai yra persona, kuri gali bet kada patekti pas Seimo pirmininkę, ar pas bet ką Seime. Jie valdo FNTT, tarnybą, kuri tiria finansinius nusikaltimus, bei mokesčių inspekciją. G.Kėvišas yra milijonierius, nors gauna kuklią algą. Kai G.Kėvišas balotiravosi į Seimą, pateikė savo pajamų ir išlaidų deklaraciją. Iš jos tapo aišku, kad G.Kėvišo pajamos nesiekia 10 tūkst. litų per mėnesį, o vien bankui už paskolą reikia kas mėnesį mokėti po 23 tūkst. litų. Pateikiau tas deklaracijas STT ir klausiu – kaip čia gali būti, galai nesueina. Jie sutiko, kad išlaidos didesnės už pajamos ir patarė kreiptis į mokesčių inspekciją. Atseit, jie turi savo metodikas. Pernai vasarą kreipiausi į mokesčių inspekciją dėl G.Kėvišo pajamų deklaracijos, gavau atsakymą, kad bus pradėtas patikrinimas. Aš padariau viešą pranešimą, kurį visi pasigavo – kad neva G.Kėvišas bus tiriamas. Tačiau kitą dieną man paskambino iš mokesčių inspekcijos ir pranešė, kad mano pranešimas ne visai tikslus, nes „mes netirsime G.Kėvišo“. Kodėl? Todėl, kad tai darysime bendra tvarka, kaip visus, nes „mes taip sutarėme“. Prieš Naujus metus prisiminiau, kad mokesčių inspekcija žadėjo tikrinti G.Kėvišą, paskambinau jiems, gavau atsakymą, kad G.Kėvišas niekada nebuvo tiriamas. Persiunčiau susirašinėjimo medžiaga, ir po kelių minučių man paskambino VMI atstovas viešiems ryšiams ir pareiškė : „o ko jūs čia skambinėjate, taigi mes susitarėme“. Paaiškinau, kad G.Kėvišas yra neeilinė asmenybė, kuriam metamas šešėlis, ir jį reikia nuimti. Tačiau kaip G.Kėvišas suveda galus (neseniai „Paskutinė instancija“ rodė, kai Kėvišai už 30 tūkst. litų atostogavo Maldyvuose), mokesčių inspekcija atkakliai netiria. Po to supratau, kad mokesčių inspekcija ir FNTT yra jų kišenėje, nes kaip priešingai galėtų jį taip išsukinėti. Operos teatras yra ypatingas objektas, suryjantis didžiulius pinigus, nors ten nieko nėra padaryta. Jie yra užspausti į kampą, ir neturi ką pasakyti, ir tai visi žino, pradedant prokuratūra, baigiant FNTT, tačiau jie nieko nedaro. Nes yra kažkas, kas dengią visą šią aferą. Kas tas žmogus, aš nežinau, tačiau kai pažiūriu į Seimą, kuris leidžia vykti tokiems dalykams, tai pagalvoji, arba jie idiotai (bent pusė – tikri idiotai), o tikrai dirba gal 20-30 žmonių.
- Tačiau jeigu prokuratūra palies G.Kėvišą, tai iš karto tai palies ir Operos teatre dirbančią A.Kubiliaus žmoną, kuri gera Kėvišų šeimos draugė?
- Apie tai ir kalba. Tos sąsajos matosi kiaurai. Aiškiai matosi VEKS veikėjų ryšiai su konservatoriais, socialdemokratais. Visam VEKS projektui dirigavo liberalai, tačiau projektą palaimino ir socialdemokratai. Vyriausybės nutarimą dėl VEKS pirmas pasirašė A.Brazauskas.
- Lietuvos jėgos struktūros dirba taip – pagauna kokį sukčių, ir pirma jam pasiūlo pasidalinti tai, ką pavogė, tuomet ir paleidžia, jeigu neatiduoda, tada jį sodina į kalėjimą? O kaip yra VEKS atveju?
- VEKS yra unikalus projektas ta prasme, kad jis yra pastovus. „Leo Lt“ afera kažkokiu būdu baigėsi, o VEKS afera stabiliai vykdoma iki šiandien, ir dabar matosi, kad Kultūros ministrui Remigijui Vilkaičiui visai stogelis nuvažiavo. Kai mes pas jį buvome dar pernai, ir kai su juo dar tada kalbėjomės atvirai, tai jis pasakė, kad VEKS organizatorių nėra net Lietuvoje. Ir aš tuo pilnai tikiu, nes tokio nepajudinamo projekto aš daugiau nežinau. Taip, vyko visokių skandalų, tačiau finansine prasme šis projektas liko visai nepajudinamas nuo pirmo iki paskutinio etapo. Ir jeigu pažiūrėti plačiau, tai net įvaizdžio prasme projektas „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ yra visiškas blefas, nes aš 20 metų važinėju po pasaulį, ir niekur negirdėjau, kad Vilnius būtų kultūros sostinės. Tokiomis kultūros sostinėmis galima vadinti Londoną, Paryžių, Barseloną. O Vilnius kultūros sostinę paskelbtas nepelnytai, ir reikės paskaičiuoti, kiek pinigų iš šio projekto buvo išvežta iš Lietuvos. Kai Vilniuje per Naujuosius metus gastroliavo Hofas, tai visą įrangą atvežė furos su rusiškais numeriais. Beveik garantuoju, kad čia buvo įsivėlusi ir Rusijos mafija, nes tik ji sugeba taip tyliai ir visiškai teisėtai nusiimti pinigus iš biudžeto. Ir visi iki vieno tyli, tai matydami.
- Kodėl teisėsauga neištiria šių aferų?
- Visą trečdalio milijardo VEKS programą ir Operos teatro istoriją tyrė viena policijos tyrėja, prižiūrima vienos prokurorės. Be to, aišku, kad ta viena tyrėja turėjo ištirti ir begalę kitų bylų, pradedant kišenvagiais, baigiant Operos teatru. Todėl tokie ir tyrimo rezultatai. Kartu prokuratūra gali pasakyti, kad „tyrimas vyksta“. Čia tas pats, kad duotų užduotį tau vienam suremontuoti šešiolikos aukštų namą. Tu pradėsi nuo vieno kambario ir kada nors baigsi, tačiau bus galima sakyti, kad „tyrimas vyksta“. Aišku, kad tai yra absoliutus blefas ir aklavietė. Kai prieš du metus mes surinkome faktus ir pateikėme prokuratūrai 230 psl. dokumentų, galvojome, kad savo darbą jau padarėme. Pasirodo, kad nė velnio. Kai kalbi su prokurorais, valantinais, jasaičiais ir kitais brudais, tai jų reakcija būna tokia: „vyrai, mes žinome dar daugiau, tačiau čia nieko nepadarysi. Čia reikia politinės valios“. Kai nuėjome pas A.Kubilių ir pasakėm, kad reikia „politinės valios“ šioms byloms pradėti, jis paklausė: „Ką, aš turiu telefonu kam nors paskambinti?“. Tai nesąmonė – ką, premjeras turi pasakyti, kurias bylas tirti, o kurių ne? Todėl dabar mūsų taikinys yra teisėsaugos institucijos. Mane dabar domina ne vagys, kuriuos mes ir taip žinome, o tie, kurie turi tuos vagis pažaboti. Jie yra tokie patys nusikaltėliai, kaip ir tie vagys. Kai pateikia dokumentus apie pavogtus milijonus, prokurorus ištinka paralyžius, matyt. Tačiau man intuicija sako, kad taip ilgai būti negali. Vis tiek turi įvykti lūžis, ir padėtis valstybėje gali pasikeisti labai greitai, ji gali būti jau nebeatpažįstama po kokių penkerių metų. Valstybėje, kaip ir firmoje, viskas priklauso nuo įmonės vadovo.
- Lietuvos teisėsaugą pradėjo kurti toks pirmas generalinis prokuroras Artūras Paulauskas, kurio sukurtą teisėsaugos sistemą mes dabar ir turime – jos esmė – prokurorai iš nusikaltėlių pasiima savo dalį ir sako, kad viskas teisėta. Pirmas žingsnis, kad buvo nuimtas A.Valantinas.
- Aišku, kad taip, tačiau reikia esminių dalykų. Reikia pirmųjų kregždžių. Visų vagių vis tiek nepagausi ir nesusodinsi. Aš tai apskritai paskelbčiau amnestiją tiems žulikams – gyvenkite, darykite biznius, tačiau nelįskite prie valstybės. Tačiau turi būti precedentas, negali valstybė per 20 metų nenuteisti nė vieno didesnio žuliko. Kaip baigėsi su „Alita“ – iš VTF direktoriaus buvo priteista valstybei padaryta 2 mln. litų žala, tačiau kitas teismas jį išteisino. Valstybė sunkiai serga, o jai duodami vaistai tik nuo slogos. Nors ji, gal būt, serga plaučių uždegimu. Todėl Lietuvoje iš esmės kova su korupcija yra imituojama. O FNTT pateikiamos neva labai sėkmingos operacijos, pateikiamos liaudžiai, aš matau, kad tai tėra opiumas liaudžiai. Rodoma, kad STT krečia Birštono savivaldybę, tačiau nereikia taip toli važiuoti – čia pat Vilniuje yra begalė darbo. Vilniaus savivaldybė yra nerealus korupcijos lopšys, ir ten nėra jokių partijų – visi politikai, ten patekę, pasidaro vienodi – ar konservatoriai, ar socialdemokratai, ar paksistai. Manau, kad esmė yra ta, kad per rinkimus nėra išrenkami žmonės. Pusė Seimo patenka pagal partijų sąrašus, reiškia, kad pusė Seimo yra bet kas. Kiti išrenkami taip pat neatstovauja rinkėjams, jie neskaito įstatymų, o balsuoja taip, kaip jiems pasako jų vadukai. Mes irgi neskaitėme prieš du ar tris metus, man tie įstatymai buvo kosmosas, o dabar mes jau imame susigaudyti. O esminiai dalykai glūdi nuobodžiose Vyriausybės nutarimuose. Ir kol nebus sutvarkyta rinkimų sistema ir partijų finansavimas, nelabai kas pasikeis. Niekur ta demokratinė sistema nėra tobula, tačiau, pvz., Amerikoje rinkėjai renka atstovus, kurie jau renka kongresmenus. Aš, pvz., gyvenu Antakalnyje, ir man neva Seime atstovauja A.Kubilius. Tačiau jeigu Seimo narį rinktų kokie nors rajono atstovai, tai jie vis tiek su rinkėjais bendrautų jau artimiau. Nes tokia rinkimų sistema, kuri veikia dabar, yra neveikianti, ir nesvarbu, kiek būtų rinkimų, jie visi baigiasi vienodai. Niekas nesikeičia, valdžioje sėdi žmonės, kurie už nieką neatsako. Per kažkuriuos rinkimus kažkoks gudruolis pasakė, kad į Seimą ateina kriminalinės struktūros. Pagalvojau – kas čia, kaip kokia Vilniaus brigada, nors Seime sėdi visi žmonės su kostiumais, daugelis iš jų ir kalbėti moka, bet pasirodė, kad taip ir yra – valdžia yra absoliučiai kriminalizuota. Mus valdo tie, kuriuos matome italų filmuose, tik dar baisiau. Anksčiau švietėsi dar kažkokia viltis, tačiau dabar matau, kad tai yra be šansų. Tačiau tai nereiškia, kad jie viską gali. Kiek teko susidurti su valdžiažmogiais, tai matėsi, kad jie skysti, bailiai, kartais gudrūs, tačiau dažnai neprotingi. Tai tokia žmonių rūšis, tokie gyviai, kurie yra nebaudžiami. Tai tas pats, kaip ir su mažu vaiku – jeigu jam viską leidi, tai jis ir išsibujoja. Ką mes pamatėme per tuos kelis metus – tai, kad valstybėje pinigų iki kaklo ir jų visiems užtektų, jeigu jie nebūtų sukišti į „renovacijas“
- Kaip atsirado tas portalas „ekspertai.eu“?
- Jis atsirado netikėtai, nes aš į valstybinius reikalus iki tol niekada nebuvau paniręs. Rengėme projektą televizijai, ir man labai patiko toks ironiškas pavadinimas „ekspertai“.  Nes kai per televiziją žiūri žinias, dažnai išgirsti tokį komentarą: „ekspertai pasakė“ arba „ekspertų nuomone“. Kokių ekspertų? Nesakoma, tačiau ji pateikiama kaip autoritetinga nuomonė, ir atrodo rimtai. Todėl pažiūrėjome į tai ironiškai ir pavadinome savo svetainę „ekspertai.eu“. Kai 2007 m. pirmą kartą išgirdau apie VEKS, aš, kaip kultūros darbuotojas, atsidariau jų svetainę. Tai buvo kažkokia nesąmonė – visko labai daug, tačiau be tūrinio. Ėmiau domėtis ir parodžiau savo kolegoms. Pamatėme, kad yra labai daug medžiagos mūsų laidoms. Vėliau pamatėme, kad tai jau nebejuokinga, ir kad už tų juokelių vagiami milijonai. Tada oficialiai užklausėme VEKS dėl kelių kultūrinių projektų, norėdami pasiaiškinti, ir gavome atsakymą, kad“...remiantis Vyriausybės nutarimu...pagal tokį ir tokį kodeksą....“. Žiūrėjau ir nieko nesupratau. Supratau, kad mane pasiuntė toli toli, tačiau nemokėjau prisikabinti, nes nemoku tos valdiškos kalbos. Pradėjau tos kalbos mokintis ir aiškintis Vyriausybės nutarimus. Tada ir pamatėme, kad VEKS atsakymų galai nesueina, remiantis Vyriausybės nutarimais“.


Pridėti Komentarą

Pridėti Komentarą

Jūsų Vardas(*):
Komentaras(*):
  This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Kodas paveikslėlyje:
 Padarykite pirmuoju
Reklama